Skocz do zawartości

Choroba zawodowa - z czym to się wiążę


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, specjalistą w tych sprawach nie jestem jednak moim zdaniem jak najbardziej. Miałem taki przypadek w rodzinie, że moja ciocia dostała orzeczenie o niepełnosprawności (lekkiej co prawda) z tytułu choroby zawodowej. 

Może jednak poczekaj jeszcze na opinię innych w tym temacie, niech ktoś bardziej doświadczony ode mnie się wypowie.

Pozdrawiam! 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Wszystko zależy od zawodu wykonywanego przez Ciebie i wykształcenia. Jeśli wszystko się ze sobą pokrywa, czy w zasadzie nie jesteś w stanie wykonywać innego zawodu, to można go podpiąć jako taki zawód gdzie jeśli nie możesz go wykonywać to otrzymujesz któryś ze stopni niepełnosprawności i informację, że nie jesteś w stanie wykonywać takiego zawodu.

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy ile czynników jest nakierowanych w tą stronę żeby otrzymać to orzeczenie. Jeśli Twój staż pracy, to praca tylko i wyłącznie w jednej branży czy na jednym stanowisku i Twoje wykształcenie jest nakierowane na tą konkretną branżę to masz szansę otrzymać taki orzeczenie o niepełnosprawności. Nie zmienia to faktu, że czeka Ciebie do tego długa droga.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:52, dzwoneczek napisał:

Czy mam szansę na orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby zawodowej ? Czy mogę zostać uznana za niezdolną do pracy? 

A masz badania? aby być niezdolnym do pracy musisz mieć to udokumentowane przez lekarza. Stopnie niepełnosprawności są przyznawane w zależności od obciążenia fizycznego bądź psychicznego. W zależności od stopnia niepełnosprawności przysługuje Ci renta. Ale musisz mieć wszystkie dokumenty i badania skierowane do ZUS.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:52, dzwoneczek napisał:

Czy mam szansę na orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby zawodowej ? Czy mogę zostać uznana za niezdolną do pracy? 

Rozpoznanie choroby zawodowej albo podejrzenie o taką chorobę wiąże się z licznymi obowiązkami pracodawcy, m.in. wobec inspekcji sanitarnej, inspektora pracy, a także pracownika.

Odnośnik do odpowiedzi

Niekoniecznie może być tak, że uznają, że jesteś niezdolna do pracy - wszystko tak naprawdę zależy od tego, co masz napisane w badaniach i jak to zostanie rozpatrzone. Na pewno pracodawca ma wobec Ciebie obowiązki, np. przysługuje Ci więcej przerw itd. Jeśli to coś poważniejszego, to masz prawo do renty - nie są one jakoś bardzo wysokie, ale jeśli nie możesz pracować, to jedyna deska ratunku.  

Odnośnik do odpowiedzi

Sposób dokumentowania chorób zawodowych reguluje Rozporządzenie z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób. Wykaz chorób zawodowych oraz szczegółowe zasady postępowania określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Jeśli rzeczywiście praca powoduje taki dyskomfort, że aż cierpi organizm, to uważam, że nie powinno się już pracować w takim miejscu, zmienić zakres zadań, albo stanowisko. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:52, dzwoneczek napisał:

Czy mam szansę na orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby zawodowej ? Czy mogę zostać uznana za niezdolną do pracy? 

Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, przysługuje renta. Przy czym za chorobę zawodową uważa się tę określoną w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 237 § 1 pkt 2 k.p., jeżeli spowodowało ją działanie czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposób wykonywania pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi

"Warunkiem uwzględnienia chorób wymienionych w wykazie chorób zawodowych przy zgłaszaniu podejrzenia, rozpoznawaniu i stwierdzaniu ich jest występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Stwierdzenie spowodowania choroby przez te czynniki musi być bezsporne lub z wysokim prawdopodobieństwem. 
3 września 2002 r. weszły w życie przepisy: 
• rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115),
• rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. Nr 132, poz. 1121). 
Z tą datą straciło moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.). "

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 20.09.2016 o 18:42, Marzena 45 napisał:

A masz badania? aby być niezdolnym do pracy musisz mieć to udokumentowane przez lekarza. Stopnie niepełnosprawności są przyznawane w zależności od obciążenia fizycznego bądź psychicznego. W zależności od stopnia niepełnosprawności przysługuje Ci renta. Ale musisz mieć wszystkie dokumenty i badania skierowane do ZUS.

 

Nie zgodzę się z tym. Renta nie przysługuje przy stopniu niepełnosprawności - Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności to jedno, a komisja z ZUS to całkowicie odrębna sprawa. Można mieć orzeczenie z ZUS z grupą inwalidzką i dostawać rentę, nie mając orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:52, dzwoneczek napisał:

Czy mam szansę na orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby zawodowej ? Czy mogę zostać uznana za niezdolną do pracy? 

Z tego co wiem ,to masz szanse na rente – przysługuje osobie ubezpieczonej, w stosunku, do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, spowodowanej chorobą zawodową. Wysokość renty nie może być niższa niż 100% podstawy jej wymiaru, przysługuje przez okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia o 30 dni. Tylko musisz się przekwalifikować.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 17:20, Leszek77 napisał:

Nie zgodzę się z tym. Renta nie przysługuje przy stopniu niepełnosprawności - Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności to jedno, a komisja z ZUS to całkowicie odrębna sprawa. Można mieć orzeczenie z ZUS z grupą inwalidzką i dostawać rentę, nie mając orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Oczywiście, że renta przysługuje, jeśli masz jakis stopień niepełnosprawności, przecież jesteś nie zdolny do pracy. Jak to chcesz inaczej wyjaśnić?

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.09.2016 o 18:09, Elka napisał:

Niekoniecznie może być tak, że uznają, że jesteś niezdolna do pracy - wszystko tak naprawdę zależy od tego, co masz napisane w badaniach i jak to zostanie rozpatrzone. Na pewno pracodawca ma wobec Ciebie obowiązki, np. przysługuje Ci więcej przerw itd. Jeśli to coś poważniejszego, to masz prawo do renty - nie są one jakoś bardzo wysokie, ale jeśli nie możesz pracować, to jedyna deska ratunku.  

Czy nie są wysokie? hmm tu bym się zatanowiła, bo nie koniecznie renta to kwota 500 zł. Jeśli posiadasz duży stopień niepełnosprawności, to nie dość, że masz pomoc od ZUS, to jeszcze od MOPS. Tylko po co się na siłe doprowadzać do stanu niepełnosprawności, by nie pracować?

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.09.2016 o 17:20, Leszek77 napisał:

Nie zgodzę się z tym. Renta nie przysługuje przy stopniu niepełnosprawności - Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności to jedno, a komisja z ZUS to całkowicie odrębna sprawa. Można mieć orzeczenie z ZUS z grupą inwalidzką i dostawać rentę, nie mając orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

 Oczywiście rozszerzysz, podasz dowody, wyniki badań i orzeczeń lekarskich, twój zawód wyuczony i wykonywany też przemawia za przyznaniem renty 
Tak swoją drogą słyszałam, że mają wejść nowe zasady przyznawania renty?!
Pozdrawiam, będzie dobrze i walcz, sądzę, że wygrasz

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...