Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam następujący problem. Mój pracownik skręcił sobie nogę wychodząc z pracy, ale zgłosił mi to po kilku dniach. Poza tym nie ma żadnych świadków wypadku. Tylko jedna osoba to potwierdza, ale nie widziała tego na oczy. Nie wiem w jaki sposób taki wypadek zakwalifikować? Jak w ogóle zachowywać się kiedy nie ma świadków wypadku? Zupełnie nie mam pojęcia. 

Przeprowadzić postępowanie dotyczące wypadku w drodze zebrać dokumentację lekarską ze zgłoszenia i wszystko co się uda ustalić i zdecydować o uznaniu lub nie. Dodatkowo ustal czy wypadek miał miejsce na terenie zakładu czyli był w pracy czy już po za nim czyli w drodze z pracy do domu. 

Proste. Jak był za bramą to poza. Jak na terenie zakładu to w pracy. I bez świadków to kwalifikuj bo ich nie masz. Takie potwierdzanie i wiara na słowo może przejść w życiu prywatnym, ale nie w zawodowym i miejscu pracy. Potrzebni są świadkowe, za których jesteś pewien,.

Nie potrzebni sa swiadkowie dzwoneczku .

To od ciebie zalezy czy go uznasz tylko potrzebujesz uzasadnienia

Z tego co piszesz to potrzebujesz uzasadnienia do nie uznania wypadku

Napisz po jakim czasie zglosil wypadek bo co do tego ze byl w drodze z pracy i jest to zaliczane jako wypadek w drodze z i do pracy to jestem pewien

Edytowano przez kosa

W życiu zawodowym kierujemy się zasadami zawodowymi i służbowymi. Dlaczego poinformował Ciebie dopiero teraz? Czemu czekał z tym kilka dni? Pracujecie w firmie i co nikt mu nie pomógł, nikomu nie powiedział "Kurde chyba sobie coś zrobiłem z nogą"? Słabo to wygląda od strony tego pracownika Żąda żebyś ty zachował się w porządku, chociaż on sam się ok nie zachował..

Mamy tutaj ewidentne niedopełnienie obowiązku przez pracownika. W takiej sytuacji niezwłocznie po tym jak doszło do takiej sytuacji pracownik powinien Cię o tym poinformować żebyś Ty mógł podjąć odpowiednie kroki i zapewnić mu realizację odpowiednich procedur. Jak tego nie zrobił to on ma teraz problem

Oczywiście ,że jest to wina pracownika. W sumie nie ma Pan świadków,a sprawa została zgłoszona po czasie dopiero ,więc może być to jakiś "wałek" . Pewnie skręcił nogę w domu,a teraz próbuje wyłudzić odszkodowanie.

Dnia 21.08.2016 o 14:15, kosa napisał:

Nie potrzebni sa swiadkowie dzwoneczku .

To od ciebie zalezy czy go uznasz tylko potrzebujesz uzasadnienia

Z tego co piszesz to potrzebujesz uzasadnienia do nie uznania wypadku

Napisz po jakim czasie zglosil wypadek bo co do tego ze byl w drodze z pracy i jest to zaliczane jako wypadek w drodze z i do pracy to jestem pewien

Ja bym się nie zgodziła. Świadek musi być, zwłaszcza jeśli w miejscu pracy nie ma kamer.  Ja miałam podobną sytuacje kiedyś .Niestety pracodawca nie uwierzył na słowo. Świadek był niezbędny w tej sytuacji, który poświadczył całą prawdę. Rozumiem pracodawców, bo wiele osób, próbuje wyłudzić odszkodowanie za wypadek w pracy. Jest to pewne zabezpieczenie przed takimi pracownikami.

Myślę, że powinieneś dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadać warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku,Zrobić jakieś zdjęcia, może rejestr z kamery. Powinieneś zebrać informacje dotyczące wypadku od poszkodowanego.

Edytowano przez Sonsty765

Może warto poczytać jak takie zagadnienia wyglądają w kodeksie BHP. Wiadomo nie każdy musi znać wszystkie przepisy ale w wszelkiego rodzaju kodeksach można znaleźć większość odpowiedzi na dręczące nas pytania. Można również zajrzeć na bloga i poszukać czy nie ma tam przypadkiem podobnego tematu w artykułach. Ja osobiście znalazłem tam rozwiązanie swojego problemu więc i tobie może się uda. :)

Dnia 21.08.2016 o 12:58, Ireneusz napisał:

Mam następujący problem. Mój pracownik skręcił sobie nogę wychodząc z pracy, ale zgłosił mi to po kilku dniach. Poza tym nie ma żadnych świadków wypadku. Tylko jedna osoba to potwierdza, ale nie widziała tego na oczy. Nie wiem w jaki sposób taki wypadek zakwalifikować? Jak w ogóle zachowywać się kiedy nie ma świadków wypadku? Zupełnie nie mam pojęcia. 

Jako pracodawca jesteś zobowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy.

Rejestr prowadzisz jest na podstawie wszystkich protokołów powypadkowych i powinien zawierać:

- imię i nazwisko poszkodowanego,

- miejsce i datę wypadku,

- informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego,

- datę sporządzenia protokołu powypadkowego,

- stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy,

- datę przekazania do ZUS-u wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy,

- liczbę dni niezdolności do pracy,inne informacje, niebędące danymi osobowymi, których zamieszczenie w rejestrze jest celowe, w tym wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.

Bez tego ani rusz. Jak PIP się dorwie do tego, że nie prowadzisz takiej dokumentacji, bo teoretycznie nie było świadka, a jest zdarzenie, to masz przekichane.

Ważne jest badanie lekarskie. Pracownik odezwał się po jakimś czasie - dlaczego nie wcześniej? I jeszcze nie ma świadków. W sumie, to musisz to oczywiście udokumentować, przeprowadzić rejestr wypadków i w nim, jak też wyżej jest pokazane wpisujesz wszystkie potrzebne informacje. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się