Skocz do zawartości

Czy można w restauracji trzymać żywe ryby?


Małami123

Rekomendowane odpowiedzi

Dopuszcza się możliwość przetrzymywania żywych ryb w zbiorniku z wodą w celu serwowania świeżych potraw z ryb. Należy się wówczas kierować wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii dot. sprzedaży ryb w sklepie:

Warunki przetrzymywania żywych ryb:

  • baseny - szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach;
  • woda - czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana wody nie rzadziej niż co 48 h
  • zagęszczenie - maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy/l wody;
  • optymalna temp. wody 10°C (+/- 5°C)
  • ryby bez widocznych uszkodzeń –ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

Tak więc kiedy te warunki będą spełnione możesz trzymać w kuchennej restauracji żywe ryby. Mam nadzieję, że Ci pomogłem.  

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 5.10.2016 o 17:18, Michał napisał:

Czyli jak rozumiem przepisy dotyczące sklepów odnoszą się również do restauracji? 

Tak z tego wynika. Ma to sens bo przecież to czy ryby się sprzedaję czy podaję z nich potrawy to praktycznie to samo. Dlatego też przepisy mogą mieć zastosowanie w obu przypadkach. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...
Cytat

Kupując ryby, zwróćmy uwagę na to, czy są trzymane w akwariach z czystą wodą, która powinna być regularnie zmieniana. Musi być również natlenowana i mieć właściwą temperaturę, pH oraz zawartość azotanów i azotynów. Wszystkie te parametry są ściśle określone przez prawo. Mają one wpływ nie tylko na dobrostan ryby, ale również na jakość jej mięsa.

Jesli więc chcesz zjeść rybę którą sobie najpierw wybierzesz za jej życia to ona musi być umieszczona w akwarium i nie ma innego wyjścia. Tak samo jak ryby są umkeszczone w tych dużych pojemnikach w sumpermarketach w czasie świąt. Jeśli wybiera się ją żywą to nawet markety starają się zapewnić jakieś specjalne pojemniki do ich przechowywania żeby zawieźć je do domu w jakiś normalny sposób a nie w siatce. Według mnie najlepiej jednak jak zadzwonisz sobie do sanepidu i tam się dowiesz. 

Odnośnik do odpowiedzi

O a tutaj macie kolejny cytat, który może Wam pomóc. Tak jak pisał dzwoneczek - najlepiej zadzwonić do sanepidu i tam się dowiedzieć czy można takie akwarium mieć. Jeśli masz lokal w którym świeże ryby są w pewnym sensie jego znakiem rozpoznawczym to o wiele lepiej jak będą one trzymane w akwarkium niż mrożone i leżące w lodówce od wielu wielu miesięcy.

Cytat

Ryby żywe nie powinny być transportowane w foliowych reklamówkach, w których powoli się duszą. To nie tylko niehumanitarne, ale i niezgodne z prawem. Można je przewozić na dwa sposoby – bez wody, w specjalnych torbach z ożebrowaniem, umożliwiającym im oddychanie przez skórę, lub w pojemnikach z wodą. Powinno jej być dwa razy tyle, ile wynosi masa ryby, a ona sama nie powinna być wygięta w nienaturalnej pozycji.

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 years later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności