Skocz do zawartości

Chorobowe a zwolnienie z pracy


Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo ważne pytanie. W tym roku na zwolnieniu chorobowym byłem ponad 30 dni i nadal na nim jestem. Czy pracodawca może w trakcie lub zaraz po zakończeniu tego zwolnienia rozwiązać ze mną umowę bez podawania przyczyny? Trochę się obawiam, ponieważ ostatnio w mojej firmie zaczęła się jakaś dziwna fala zwolnień. Prosiłbym o szybką i konkretną odpowiedź.

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, sandradrozd napisał:

Ja uważam ,że może Cię zwolnić ,wszystko zależy od firmy w jakiej pracujesz. Jakie panują tam zasady wewnętrzne,może być tak,że faktycznie da Ci okres wypowiedzenia dwutygodniowy i polecisz.

Niestety to prawda. Koleżanka sandra ma rację. Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli pracownik pracuje w danej firmie powyżej 6 miesięcy, a na zwolnieniu pozostaje ponad 182 dni to pracodawca może go zwolnić jeszcze przed powrotem do pracy - w związku z dezorganizacją pracy. Taka sama sytuacja jest w przypadku osób pracujących mniej niż 6 miesięcy, a na zwolnieniu są co najmniej 3 miesiące. Nawiązując do pytania - po Pana powrocie do pracy, pracodawca może rozwiązać z Panem umowę zachowując okres wypowiedzenia.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 14.09.2016 o 19:52, mikmas napisał:

Mam bardzo ważne pytanie. W tym roku na zwolnieniu chorobowym byłem ponad 30 dni i nadal na nim jestem. Czy pracodawca może w trakcie lub zaraz po zakończeniu tego zwolnienia rozwiązać ze mną umowę bez podawania przyczyny? Trochę się obawiam, ponieważ ostatnio w mojej firmie zaczęła się jakaś dziwna fala zwolnień. Prosiłbym o szybką i konkretną odpowiedź.

„Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.” to jest kodeks pracy

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy też, jaką podpisałeś z nim umowę. W czasie urlopu lub chorobowego nie może Cię zwolnić, chyba, że tak jak wyżej zostało napisane - jeśli poda pretekst związany z dezorganizacją czasu, ale to moim zdaniem jest już kombinowanie ze strony pracodawcy. Jeśli mówimy o typowej sytuacji, to po powrocie do pracy może rozwiązać Twoją umowę  zgodnie z okresem wypowiedzenia. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 14.09.2016 o 19:52, mikmas napisał:

Mam bardzo ważne pytanie. W tym roku na zwolnieniu chorobowym byłem ponad 30 dni i nadal na nim jestem. Czy pracodawca może w trakcie lub zaraz po zakończeniu tego zwolnienia rozwiązać ze mną umowę bez podawania przyczyny? Trochę się obawiam, ponieważ ostatnio w mojej firmie zaczęła się jakaś dziwna fala zwolnień. Prosiłbym o szybką i konkretną odpowiedź.

Nie zawsze usprawiedliwiona nieobecność w pracy oznacza trwałą ochronę przed zwolnieniem. Przepisy dają pracodawcy możliwość rozstania się z pracownikiem który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Odnośnik do odpowiedzi

Pracodawca może Cie zwolnić w praktyce jak wrócisz, da Ci takie okres wypowiedzenia jaki obowiązuje na Twojej umowie i tyle. Może Ci podać przyczynę ale też nie musi, zresztą wystarczy tak banalny powód jak redukcja zatrudnienia i po sprawie. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 14.09.2016 o 19:52, mikmas napisał:

Mam bardzo ważne pytanie. W tym roku na zwolnieniu chorobowym byłem ponad 30 dni i nadal na nim jestem. Czy pracodawca może w trakcie lub zaraz po zakończeniu tego zwolnienia rozwiązać ze mną umowę bez podawania przyczyny? Trochę się obawiam, ponieważ ostatnio w mojej firmie zaczęła się jakaś dziwna fala zwolnień. Prosiłbym o szybką i konkretną odpowiedź.

"Jeśli twoja choroba będzie trwała dłużej niż 182 dni (lub 270 dni, jeśli zapadniesz na gruźlicę), zajmie się tobą lekarz orzecznik ZUS. Oceni, czy skierowanie cię na rehabilitację przyspieszy twój powrót do zdrowia i zapobiegnie konieczności przyznania renty. Możesz też sam postarać się o skierowanie na rehabilitację, jeśli jest szansa, że skróci ona czas twojej niezdolności do pracy. Pełny cykl trwa 24 dni, odbywa się w wyznaczonych ośrodkach i jest bezpłatny. "

 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 20.09.2016 o 18:34, agata902 napisał:

Jeżeli pracownik pracuje w danej firmie powyżej 6 miesięcy, a na zwolnieniu pozostaje ponad 182 dni to pracodawca może go zwolnić jeszcze przed powrotem do pracy - w związku z dezorganizacją pracy. Taka sama sytuacja jest w przypadku osób pracujących mniej niż 6 miesięcy, a na zwolnieniu są co najmniej 3 miesiące. Nawiązując do pytania - po Pana powrocie do pracy, pracodawca może rozwiązać z Panem umowę zachowując okres wypowiedzenia.

Ale czy pracodawca może wypowiedzieć umowę gdy pracownik znajduję się na L4 czy dopiero w momencie jego powrotu z niego? Załóżmy, że mam pracownika, który pracował w firmie 4 miesiące a teraz jest już 2 miesiąc na L4. Czy muszę czekać aż z niego wróci?

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności