Skocz do zawartości
R.O.

Umowa zlecenie a wypadek

Rekomendowane odpowiedzi

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytuj

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak, osoba pracują w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu powypadkowemu więc w przypadku tego pracownika powinieneś postąpić tak samo jak w przypadku pracownika, który pracuje w oparciu umowy o pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie zatrudniasz go, ale czy zatrudniałeś? Zlecenie też jest pewnego rodzaju formą umowy i należy się osobie ubezpieczenie i odszkodowanie. Musisz bardziej doprecyzować swoje pytanie czy go nie zatrudniasz i nigdy nie zatrudniałeś czy może nie zatrudniasz, ale zatrudniałeś w chwili wypadku. Tutaj to wszystko zależy od tego i na to trzeba zwracać bardzo dużą wagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli wypadek dotknął pracownika w jakiś sposób to jak najbardziej trzeba uznać, że jest on poszkodowany w naszej firmie i zlecenie zwalnia od płacenia zwolnienia lekarskiego, a nie od brania odpowiedzialności za wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

 Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu. Protokół musi być, a odszkodowanie też się należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 16:05, R.O. napisał:

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 7 za wypadek przy pracy  uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia  wypadkowego z danego tytułu podczas: umowy zlecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ma umowę zlecenie, to jest przecież zatrudniony. A więc, jeśli podpisałeś z nim umowę zlecenie, to w przypadku jakiegoś zdarzenia, w tym wypadku - obowiązuje Cię takie samo postępowanie, jak u pracownika na umowie o pracę. A więc, pracownikowi należy się odszkodowanie, a cała sprawa musi być udokumentowana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie, bo ponad rok temu wskutek poślizgu na świeżo wypastowanych schodach na terenie zakładu pracy złamałem rękę. Po tym zdarzeniu wyjechałem za granicę i nie ubiegałem się o świadczenia z tytułu tego wypadku. Czy jak pracodawca nie ma dokumentacji, to jak ja mogę ją odzyskać? gdzie się zgłosić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 16:05, R.O. napisał:

Zatrudniłem pracownika na umowę zlecenie i on w tym czasie uległ wypadkowi. Czy muszę powołać zespół powypadkowy w celu ustalenia przyczyny wypadku? Nie miał szkoleń wstępnych. Ja go nie zatrudniam i nie opłacam mu składek. 

Ubezpieczonemu (na etacie czy umowie zlecenie), który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego, przysługuje przede wszystkim zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że tak. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, osoba pracująca na umowę zlecenie, która jest ubezpieczona ma całkowite prawo do zasiłku chorobowego. Ma takie same prawa w tej kwestii, jak każdy inny pracownik, który został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.09.2016 o 15:18, Szefowa wszystkich napisał:

Tu szczegółowe informacje, jak dostać odszkodowanie:

 

Rzeczywiście, można się dokładnie wczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Pracownik na um. zlecenie ma również prawa jak zwykły pracownik, tylko w przypadku sądu on musi złożyć sprawę cywilną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...