Skocz do zawartości

Bartas

Członkowie
  • Zawartość

20
  • Ostatnio

Reputacja

0 Nie wyróżnia się

O Bartas

• Ranga
    Nowicjusz
  1. Przeglądałem tematy i ten wydał się ciekawy - mnie również zainteresował, bo szczerze mówiąc nie miałem o tym zielonego pojęcia. Super, że już pojawiły się rzeczowe odpowiedzi. W ogóle świetne to forum, można nie tylko pomóc komuś uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania, ale również samemu się czegoś nauczyć. Pozdrawiam
  2. Oczywiście, że tak. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, osoba pracująca na umowę zlecenie, która jest ubezpieczona ma całkowite prawo do zasiłku chorobowego. Ma takie same prawa w tej kwestii, jak każdy inny pracownik, który został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.
  3. Dokładnie tak jak pisze reszta forumowiczów. Ewakuacja jest najczęściej przeprowadzana przez odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy zostali wyznaczeni przez samego pracodawce. Każdy pracownik musi być poinformowany, kto odpowiedzialny jest za tego typu działania. Pozdrawiam.
  4. Na pewno wszelkie urządzenia elektryczne mogą być zagrożeniem dla pracownika. Ponadto upadki/potknięcia/upadki np. z krzesła, gdy chce się sięgnąć coś z wyższej półki (podobno tego typu sytuacje zdarzają się częściej niż przy pracy fizycznej), no i nerwice (przez bezpośredni kontakt z klientem/petentem, który nie zawsze jest miły i uprzejmy).
  5. Bartas

Oświetlenie w pracy

Najważniejszy jest dostęp do światła dziennego - to wpływa pozytywnie nie tylko na wzrok pracownika, ale również jego samopoczucie. W biurach bez okien pracuje się znaczniej gorzej i mniej komfortowo. Należy pamiętać, że każdy sygnał zgłaszany przez pracownika (o dyskomforcie związanym przez złe oświetlenie) należy przeanalizować i polepszyć warunki.
  6. Z pewnością nie powinien wykonywać takich prac jak: kierowca zawodowy, pracownik służb państwowych (marynarka, wojska lądowe, lotnictwo), pilot, prace niebezpieczne - na wysokości, w wysokiej temperaturze, górnictwo oraz prace, które wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym. Jednak niektóre przypadki cukrzycy nie stanowią większych ograniczeń. Niewątpliwie należy skonsultować się z lekarzem, który podejdzie do sprawy indywidualnie.
  7. Żeby pracownik mógł zostać dopuszczony do pracy, musi koniecznie przejść takie badania. To nakaz odgórny. To tak jak pracownik, który nie dostał zgody na wykonywanie swojej pracy przez lekarza medycyny pracy - siłą rzeczy nie można takiego pracownika zatrudnić. Po 30-dniowym zwolnieniu lekarskim takie badanie trzeba przejść i już.
  8. Wiadomo, że bezpośrednia przyczyna zawału nie zawsze jest znana. Mowa tu o zawale powstałym podczas wykonywania pracy fizycznej (która jest codziennym obowiązkiem pracownika) - dźwiganie, kopanie, podnoszenie. Chodzi mi o to, czy w jakiś sposób można określić, że powstał on na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej czy przyczyna wówczas jest raczej odrębna, nie związana z pracą.
  9. Zgadzam się z powyższymi odpowiedziami - Ty, jako pracodawca masz prawo monitorować pracę swoich pracowników, a przy okazji dbasz zarówno o ich bezpieczeństwo, jak i o swoje mienie. Pracownicy muszą być wówczas poinformowani o zamontowaniu kamer. Wiadomo, że nie mogą się pod żadnym pozorem znajdować się one w szatniach i toaletach.
  10. Wydaje mi się, że nie jest to wymóg. Wszystko zależy od zasad panujących w konkretnym zakładzie pracy. Należy także wziąć pod uwagę charakter pracy - w niektórych sytuacjach kamizelka odblaskowa jest elementem wręcz niezbędnym. Jeśli pracodawca nakaże ich noszenia to należy się dostosować.
  11. A czy to nie jest tak, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom fizycznym ciepły posiłek, gdy pracują więcej niż 8 godzin na dobę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (mróz)? Kiedyś gdzieś właśnie taką informację czytałem, ale sam temat wątku ciekawy, chętnie się dowiem jak to faktycznie wygląda.
  12. Przerwa na karmienie nie przysługuje matkom, które pracują krócej niż 4 godziny dziennie. Matki karmiące pracujące do 6 godzin, mogą mieć wyłącznie jedną przerwę półgodzinną (w przypadku jednego dziecka) lub jedna 45-minutowa (w przypadku więcej niż jednego dziecka). Matka karmiąca, pracująca powyżej 6 godzin ma prawo do dwóch przerw 30 minutowych (przy jednym dziecku) lub dwóch przerw 45-minutowych (gdy ma więcej niż jedno dziecko).
  13. Z pewnością kobiet w ciąży. Ciężarne nie mogą spędzać przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie, nawet jeśli zatrudnione są pełen etat. Po upływie tego czasu, pracodawca musi zapewnić kobiecie w ciąży inne stanowisko. Jeśli nie zastosuje się do tego nakazu, może zapłacić nawet 30 tysięcy kary.
  14. Sprzątaczki muszą mieć zapewnioną odzież roboczą przez pracodawce. Z pewnością w jej skład musi wchodzić fartuch, odpowiednie obuwie i rękawiczki gumowe, chroniące przed rozmaitymi chemikaliami. Niestety nie wiem jak to wygląda w przypadku pracy na świeżym powietrzu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
  15. Dzień dobry, jestem przekonany, że w takiej sytuacji nie są wymagane żadne dodatkowe badania. Młodociany będzie wówczas pracował na podobnym stanowisku, dlatego nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.