Skocz do zawartości

Okres przechowywania dokumentacji powypadkowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, okres wynosi 10 lat, masz to w KP i w niezliczonej ilości stron internetowych.

Art 234 KP

Cytat

§ 31. Pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat.

 

Odnośnik do odpowiedzi

Nowe rozporządzenie wykonawcze dotyczące wypadków przy pracy jest praktycznie powtórzeniem regulacji zawartych w dotychczas obowiązujących przepisach. Jego wejście w życie nie wpływa więc na sytuację pracodawców i pracowników.

W porównaniu do poprzednio obowiązującego, nowe rozporządzenie nie zawiera przepisów nakazujących pracodawcy przechowywanie protokołu powypadkowego wraz z pozostałą dokumentacją przez 10 lat. Regulacja ta została jednak przeniesiona do Kodeksu pracy i nadal obowiązuje.

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 4.09.2016 o 23:09, MarcinJ napisał:

Witam, jaki jest okres przechowywania dokumentacji powypadkowej?

"W nowym rozporządzeniu brak jest przepisu nakazującego pracodawcy przechowywanie protokołu powypadkowego wraz z pozostałą dokumentacją. Jednak wymóg ten nie został zniesiony lecz jego ranga została podwyższona - wymóg taki został zawarty w Kodeksie Pracy. Zgodnie z jego przepisami pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy oraz pozostałą dokumentację powypadkową przez 10 lat."

 

 

Odnośnik do odpowiedzi

Okres ten wynosi 10 lat, następnie po tym okresie czasu można spokojnie pozbyć się dokumentów. Tak mówi prawo, więc lepiej całą dokumentację przechowywać w bezpiecznym miejscu - w razie kontroli,  nie będziesz miał problemów. Czasami się o tym zapomina i wyrzuca jakiś dokument, co naprawdę może zaszkodzić. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 4.09.2016 o 23:09, MarcinJ napisał:

Witam, jaki jest okres przechowywania dokumentacji powypadkowej?

Zgodnie z art. 94 pkt 9b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany przechowywać dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Nie wiem natomiast ile musi ją przechowywać. A to też bezsensu, bo papier blaknie, tusz tak samo, czyli trzeba wydawać kolejną kase na ksero itp.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 4.09.2016 o 23:09, MarcinJ napisał:

Witam, jaki jest okres przechowywania dokumentacji powypadkowej?

Z tego co wiem to do 10 lat, natomiast u mnie w pracy np. robi się skan tej dokumentacji i przechowuje na osobnym dysku, wprawdzie dużo pracy było z skanowaniem dokumentacji z przed 3 lat, ale pracodwca ma przynajmniej pewność, że dokumenty nie ulegną zniszczeniu. Jak są zniszczone to nie zwalnia pracodawce przed poniesieniem kary.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Niektóre dokumenty musimy przechowywać w wersji papierowej, ponieważ takie jest prawo. Co prawda ulega ono zmianom, jednak w tym przypadku jest nadal tak jak napisali przedmówcy. Racja, że papier oraz tusz blakną z czasem, dlatego dobrze jest właściwie zabezpieczyć takie dokumenty, a dodatkowo wykonać ich zdigitalizowaną kopię. Większą ilość ważnych dla nas informacji możemy np. zbindować lub zarchiwizować.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...