Świadczenia związane z wypadkiem przy pracy
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zawiera definicję wypadku przy pracy, który daje prawo do świadczeń pieniężnych pracownikowi lub jego rodzinie w związku z wypadkiem. Za wypadek przy pracy uważa się nagle zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Przy czym wypadek musi nastąpić:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności, czy też poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy; nawet bez polecenia lub w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązków.
Podstawą występowania z wnioskiem do ZUS o wypłatę świadczenia jest prawidłowo sporządzony protokół postępowania powypadkowego. Dokument musi stwierdzać, że wypadek jest wypadkiem przy pracy.
Jakie świadczenia przysługują za wypadek przy pracy?
Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi lub członkom jego rodziny przysługują następujące świadczenia:
- Zasiłek chorobowy – dla pracownika, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy. Oznacza to, że pracownik przebywając na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 100% wynagrodzenia, jeżeli doszło do wypadku w czasie pracy.
- Świadczenie rehabilitacyjne – dla pracownika, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (przyznanego w związku z niezdolności do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
- Zasiłek wyrównawczy – dla pracownika, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
- Jednorazowe odszkodowanie – dla pracownika, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
- Jednorazowe odszkodowanie – dla członków rodziny zmarłego pracownika lub rencisty. Oznacza to, że jeżeli w wyniku wypadku przy pracy konsekwencją jest śmierć pracownika, rodzina zmarłego otrzyma jednorazowe odszkodowanie. Wysokość odszkodowania w formie decyzji wydaje ZUS i wynosi około 60 tys. złotych.
- Świadczenie rentowe z tytułu niezdolności do pracy – dla pracownika, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy.
- Renta szkoleniowa – dla pracownika, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowana wypadkiem przy pracy.
- Renta rodzinna – dla członków rodziny zmarłego pracownika lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy.
- Dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej.
- Dodatek pielęgnacyjny.
- Pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii, a także szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Jeżeli chcesz mieć prawidłowo wypełnioną dokumentację powypadkową i uniknąć problemów z ZUS, skontaktuj się z nami. Właściwie przygotujemy i przeprowadzimy całe postępowanie powypadkowe.
Zapraszamy do kontaktu. 68 411 40 00
Treść komentarza
Już widzę jak to jest w ZUS’ie, tak jak w PRL’u dajcie mi człowieka a znajdzie się paragraf 😛