Skocz do zawartości

Kolor instrukcji


dzwoneczek

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o instrukcje BHP to przepisy nie regulują w jakim ma być kolorze, może on być dowolny. W naszym kraju jednak przyjęło  się, że producenci wykonują je w kolorze żółtym. Jest to po prostu taka niepisana zasada, jednak nie stanie się nic złego, jeżeli wybierzesz jakiś inny kolor. Masz całkowitą dowolność pod tym względem. 

Z instrukcjami przeciwpożarowymi jest podobnie, przepisy nie regulują w jakim ma być kolorze, przyjęty jest czerwony z tego samego powodu. Wpływ jednak na kolor w tym przypadku ma również to, że sprzęty przeciwpożarowe są czerwone oraz znaki ochrony przeciwpożarowej określone w polskich normach również są tego samego koloru. 

Mam nadzieję, że jest to dla Ciebie jasne i zrozumiałe. 

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe, ustawodawca nie byłby na tyle "upierdliwy' aby kazać kolorować poszczególne dokumenty. Prawo nie wymaga żadnych kolorów, po prostu tak się przyjęło. Jeśli chcesz możesz zmienić te kolory i nie będzie z tym najmniejszego problemu akurat. W szczególności w firmach się tam przyjęło, aby dokumenty miały określone kolory.

Odnośnik do odpowiedzi

Jest tak jak piszą Prince oraz Ericson, w przepisach nie jest uregulowane w jakich kolorach te instrukcję mają być te instrukcję. Kolor może być dowolny, jednak rzadko się używa innych niż wymienił Prince. Dodatkowo jest tak, że łatwiej się w tym wszystkim połapać jeżeli instrukcję mają te same kolory, trochę to ułatwia pracę wszystkim. Umownie zostało po prostu tak postanowione i tyle. Dlatego też nie przejmuj się tym co wyczytasz w necie, bo mogą być tam wypisane głupoty bardzo często. Mam nadzieję, że Ci pomogłem, jak i koledzy. 

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację Kondziu, w internecie było sporo informacji, które okazały się bezwartościowe, może również szukałam w złych miejscach. Teraz jednak już wszystko wiem i bardzo serdecznie dziękuję Wam wszystkim za pomoc!

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Powiem szczerze, że takich instrukcji w swoich rękach to miałem więcej niż książek  :P. Kiedyś często spotykałem się kolorem czerwonym, ale to były dawne i przez nie wszystkich już pamiętane lat 80, ale występowały one jeszcze nawet w latach 90. Dzisiaj rzeczywiście jest tak, że najczęściej jest to kolor żółty i chyba wszyscy się do tego przyzwyczaili :)

Odnośnik do odpowiedzi

W sklepie BHP można zakupić bez żadnych problemów. Są one w kolorze żółtym. Zarówno w wersji elektronicznej jak i analogowej. W sumie nie powinieneś się zastanawiać nad kolorem kiedy kupujesz w sprawdzonym źródle. W sklepach BHP mają rzeczy zgodne z przepisami BHP więc nie ma się czego obawiać. Do tego są bardzo dobrze i przejrzyście zrobione więc czego chcieć więcej? Niepotrzebne zawracanie sobie głowy moim zdaniem. Ale jak uważasz.

Odnośnik do odpowiedzi

"Zgodnie z Kodeksem Pracy Art. 2374 § 2. „(…) Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy (…)”. I na tym założenia w/w Kodeksu Pracy kończy się, jeżeli chodzi o instrukcje. W dalszym ciągu nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, czy instrukcje są obowiązkowe czy nie i czy na wszystkich stanowiskach. Przecież absurdalnym wydaje się, aby udostępniać pracownikowi instrukcję bhp przy obsłudze ołówka lub podczas przysłowiowego „oddychania”. Każdy wykonuje te czynności na co dzień i nie potrzebuje do tego żadnych instrukcji bhp."

Tutaj znajdziesz wszystko:

wzór instrukcji bhp

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Dnia 21.09.2016 o 14:55, Wiolabukow napisał:

"Zgodnie z Kodeksem Pracy Art. 2374 § 2. „(…) Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy (…)”. I na tym założenia w/w Kodeksu Pracy kończy się, jeżeli chodzi o instrukcje. W dalszym ciągu nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, czy instrukcje są obowiązkowe czy nie i czy na wszystkich stanowiskach. Przecież absurdalnym wydaje się, aby udostępniać pracownikowi instrukcję bhp przy obsłudze ołówka lub podczas przysłowiowego „oddychania”. Każdy wykonuje te czynności na co dzień i nie potrzebuje do tego żadnych instrukcji bhp."

Tutaj znajdziesz wszystko:

wzór instrukcji bhp

Dokładnie! Właśnie na tym blogu znalazłam dużo cennych informacji.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.08.2016 o 09:57, Kondziu napisał:

Jest tak jak piszą Prince oraz Ericson, w przepisach nie jest uregulowane w jakich kolorach te instrukcję mają być te instrukcję. Kolor może być dowolny, jednak rzadko się używa innych niż wymienił Prince. Dodatkowo jest tak, że łatwiej się w tym wszystkim połapać jeżeli instrukcję mają te same kolory, trochę to ułatwia pracę wszystkim. Umownie zostało po prostu tak postanowione i tyle. Dlatego też nie przejmuj się tym co wyczytasz w necie, bo mogą być tam wypisane głupoty bardzo często. Mam nadzieję, że Ci pomogłem, jak i koledzy. 

Dobrze powiedziane, chociaż Prince i Ericson, to nie są moim ulubieni autorzy. u mnie w pracy są jasno zielone instrukcje.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.09.2016 o 14:55, Wiolabukow napisał:

"Zgodnie z Kodeksem Pracy Art. 2374 § 2. „(…) Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy (…)”. I na tym założenia w/w Kodeksu Pracy kończy się, jeżeli chodzi o instrukcje. W dalszym ciągu nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, czy instrukcje są obowiązkowe czy nie i czy na wszystkich stanowiskach. Przecież absurdalnym wydaje się, aby udostępniać pracownikowi instrukcję bhp przy obsłudze ołówka lub podczas przysłowiowego „oddychania”. Każdy wykonuje te czynności na co dzień i nie potrzebuje do tego żadnych instrukcji bhp."

Tutaj znajdziesz wszystko:

https://www.bhpex.pl/blog/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/instrukcja-bhp-wzor/

Bardzo przydatny link! Dzięki! 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności