Skocz do zawartości

Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ


Rekomendowane odpowiedzi

Drogie Koleżanki i Drodzy koledzy, mam pytanie czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa, która jednoznacznie nakazuje organizowanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej ?
Wiem, że w ramach szkoleń okresowych BHP powinna być część poświęcona temu zagadnieniu, no a jeśli powinna być to czy może prowadzić tą tematykę tylko bhpowiec ? czy musi być to minimum insp. ochrony przeciwpożarowej?
przepraszam, jeśli się powtarzam, z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie musi być to inspektor ppoż. Może być "wykładowca i instruktor posiadający zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;". Czyli również bhp- owiec. Ale...

no właśnie..... ale wtedy to oznacza, ze oprócz szkolenia bhp - należy przeprowadzić OSOBNE szkolenie z ochrony ppoż - prowadzone przez inspektora ppoż.

wiec... wniosek z tego taki , ze najlepiej jest jakby szkolenie okresowe w części ppoż - prowadził OD RAZU inspektor ppoż.

Wszystkich zaś uprzedzam iż mieszanie Ustaw - kończy się źle ;) Inną jest Ustawa Kodeks pracy i rozporządzenia które z niej wynikają, a inną jest Ustawa o Ochronie ppoż i rozporządzenia które z tej wynikają. Jedna i druga nakłada obowiązek "szkolenia".

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w programie szkolenia wstępnego i okresowego mam uwzględnione ppoż. jak misiu z powiatowej ma jakieś wątpliwości to objaśniam że oprócz tego pracownicy są zapoznawani z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, Instrukcją BHP (ale z opracowaniem a nie taką na ściane) Ponadto ze względu na specyfikę jeszcze z dokumentem zabezpieczenia przed wybuchem.
Czasem jeszcze pokaże misiowi program szczegółowy jak oporny. Póki co odpuszczali po czymś takim.

Odnośnik do odpowiedzi

To jest odwieczny problem. W zaleznosci pod kontrolujacego strażaka nie zawsze wystarcza im ppoz w ramach bhp. Najlepsze jest że obowiązek przeszkolenia wynika z przepisów pożarowych ale nie ma tam okreslonego ramowego programu i czasokresu szkoleń. Pamietam w latach 90-tych strazacy przyjmowali że szkolenie ppoz w danej firmie przechodzi sie 1 raz, póżniej wymyslili że minimum co 5 lat "bo tak jest w bhp" jak również wstepne i okresowe ( bez podstawy prawnej). znajduje czesto takie zapisy w Instrukcjach bezpieczeństwa pozarowgo.

Odnośnik do odpowiedzi

W Art. 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest między innymi mowa, o tym, że właściciel, zarządca itd ma obowięzak zapoznać pracowników z przepisami ppożarowymi - nie ma jednoznacznie napisanego, że ma zrobić to w postaci szkolenia, więc znowu jest pytanie czy może dać pracownikowi instrukcję do przeczytania i na zasadzie - podpisz, że się zapoznałeś, uznać, że sprawa jest załatwiona. Pytam się o to wszystko, bo muszę mieć niezbite dowody, że to szkolenie musi być.
niestety faktycznie frustrujące jest to, ze nie ma jakiś szczegółowych wytycznych odnośnie tego jaki powinien byc czaso okres szkolenia nie wspomnę o programie ramowym, no ale co zrobić życie to nie jest bajka.

Odnośnik do odpowiedzi

Art. 4 Ustawy o ochronie ppoż jest tylko ogólnikowym przepisem mówiącym że trzeba zapoznać pracowników z przepisami ppoż Nie ma natomiast żadnej podstawy prawnej regulującej szczegółowiej te zagadnienia. W związku z powyższym nie ma też większego znaczenia kto i w jaki sposób to zapoznanie pracowników z przepisami ppoż przeprowadzi :)

Odnośnik do odpowiedzi

czasem można spotkać "regulacje" w poszczególnych IBP dla danych obiektów. Ostatnio nawet spotkałem się z wytycznymi, że szkolenia z zakresu ochrony ppoż. powinien prowadzić (UWAGA) strażak w stopniu co najmniej młodszego aspiranta.

Odnośnik do odpowiedzi

Upss pomyłeczka. Dawno nie czytałem tej ustawy i nie zauważyłem tej drobnej zmiany :) Nie zmienia to jednak faktu, iż nigdzie nie określono ani zakresu ani czasu trwania "zapoznania pracowników z przepisami ppoż"

Odnośnik do odpowiedzi

To prawda, przy czym wszelakie zapoznawanie pracowników z przepisami ppoż - powinno być wykonane przez osobę z uprawnieniami ppoż - ABY SPEŁNIĆ wymagania tej ustawy ( i przepisów wykonawczych wydanych na jej mocy) o ochronie ppoż.

IBP - min. Inspektor ppoż
Rozmieszczenie gaśnic - min. inspektor ppoż
zapoznanie pracowników - min. inspektor ppoż
itp. to co w Art. 4.

Odnośnik do odpowiedzi

No to drodzy Koledzy mam dla Was pewną zagwostkę, mój kierownik powiedział, że w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej jest napisane w Art 4 pkt 2:
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające
odpowiednie kwalifikacje.

Proszę zwrócić na sformułowanie MOGĄ tzn, że nie muszą, więc inspektorzy i specjaliści ochrony przeciwpożarowej są niepotrzebni i wystarczy i że czynności z zakresu ochrony ppoż może robić nawet księgowa albo kadrowa.

Co Wy na to Panowie ?

Odnośnik do odpowiedzi

Juleczko, zostawię pole do popisu dla Edwarda. Ale w takim ustawowym słowotoku wyraz MOGĄ oznacza nie mniej nie więcej jak TYKO ONI. Niech Twój menago wstawi inne słowo i co otrzyma?
Że "czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą (od biedy, jesli zechcą i czas będą mieli) wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (ale nie muszą). Tak więc niech szkoli nawet cieć, byleby wiedział jak się wężyk trzyma"...

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję, no to przez weekend nasmaruję odpowiednie pisemko i zobaczymy co na to dział prawny odpowie.
A tak w ogóle to nie macie jakiś wieści czy nie mają w planach tego jakoś dokładniej sprecyzować z tymi szkoleniami PPOŻ jakieś czasookresy itd ?

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności