Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Julka

Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Recommended Posts

Drogie Koleżanki i Drodzy koledzy, mam pytanie czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa, która jednoznacznie nakazuje organizowanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej ?
Wiem, że w ramach szkoleń okresowych BHP powinna być część poświęcona temu zagadnieniu, no a jeśli powinna być to czy może prowadzić tą tematykę tylko bhpowiec ? czy musi być to minimum insp. ochrony przeciwpożarowej?
przepraszam, jeśli się powtarzam, z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu

Nie, nie musi być to inspektor ppoż. Może być "wykładowca i instruktor posiadający zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;". Czyli również bhp- owiec. Ale...

no właśnie..... ale wtedy to oznacza, ze oprócz szkolenia bhp - należy przeprowadzić OSOBNE szkolenie z ochrony ppoż - prowadzone przez inspektora ppoż.

wiec... wniosek z tego taki , ze najlepiej jest jakby szkolenie okresowe w części ppoż - prowadził OD RAZU inspektor ppoż.

Wszystkich zaś uprzedzam iż mieszanie Ustaw - kończy się źle ;) Inną jest Ustawa Kodeks pracy i rozporządzenia które z niej wynikają, a inną jest Ustawa o Ochronie ppoż i rozporządzenia które z tej wynikają. Jedna i druga nakłada obowiązek "szkolenia".

Udostępnij ten post


Link to postu

Ja w programie szkolenia wstępnego i okresowego mam uwzględnione ppoż. jak misiu z powiatowej ma jakieś wątpliwości to objaśniam że oprócz tego pracownicy są zapoznawani z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, Instrukcją BHP (ale z opracowaniem a nie taką na ściane) Ponadto ze względu na specyfikę jeszcze z dokumentem zabezpieczenia przed wybuchem.
Czasem jeszcze pokaże misiowi program szczegółowy jak oporny. Póki co odpuszczali po czymś takim.

Udostępnij ten post


Link to postu

To jest odwieczny problem. W zaleznosci pod kontrolujacego strażaka nie zawsze wystarcza im ppoz w ramach bhp. Najlepsze jest że obowiązek przeszkolenia wynika z przepisów pożarowych ale nie ma tam okreslonego ramowego programu i czasokresu szkoleń. Pamietam w latach 90-tych strazacy przyjmowali że szkolenie ppoz w danej firmie przechodzi sie 1 raz, póżniej wymyslili że minimum co 5 lat "bo tak jest w bhp" jak również wstepne i okresowe ( bez podstawy prawnej). znajduje czesto takie zapisy w Instrukcjach bezpieczeństwa pozarowgo.

Udostępnij ten post


Link to postu

Dziekuję bardzo za pomoc, czyli moje przypuszczenia się sprawdziły, ale wolałam się upewnić zanim wyskoczę z tematem do prezesa :D

Udostępnij ten post


Link to postu

W Art. 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest między innymi mowa, o tym, że właściciel, zarządca itd ma obowięzak zapoznać pracowników z przepisami ppożarowymi - nie ma jednoznacznie napisanego, że ma zrobić to w postaci szkolenia, więc znowu jest pytanie czy może dać pracownikowi instrukcję do przeczytania i na zasadzie - podpisz, że się zapoznałeś, uznać, że sprawa jest załatwiona. Pytam się o to wszystko, bo muszę mieć niezbite dowody, że to szkolenie musi być.
niestety faktycznie frustrujące jest to, ze nie ma jakiś szczegółowych wytycznych odnośnie tego jaki powinien byc czaso okres szkolenia nie wspomnę o programie ramowym, no ale co zrobić życie to nie jest bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu

Art. 4 Ustawy o ochronie ppoż jest tylko ogólnikowym przepisem mówiącym że trzeba zapoznać pracowników z przepisami ppoż Nie ma natomiast żadnej podstawy prawnej regulującej szczegółowiej te zagadnienia. W związku z powyższym nie ma też większego znaczenia kto i w jaki sposób to zapoznanie pracowników z przepisami ppoż przeprowadzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu

czasem można spotkać "regulacje" w poszczególnych IBP dla danych obiektów. Ostatnio nawet spotkałem się z wytycznymi, że szkolenia z zakresu ochrony ppoż. powinien prowadzić (UWAGA) strażak w stopniu co najmniej młodszego aspiranta.

Udostępnij ten post


Link to postu

Myli sie Pan, panie Piotrze, oj myli się Pan. Prosze przeczytać kilka artykułów dalej ;) tej samej ustawy jest i o uprawnieniach.

Udostępnij ten post


Link to postu

Upss pomyłeczka. Dawno nie czytałem tej ustawy i nie zauważyłem tej drobnej zmiany :) Nie zmienia to jednak faktu, iż nigdzie nie określono ani zakresu ani czasu trwania "zapoznania pracowników z przepisami ppoż"

Udostępnij ten post


Link to postu

To prawda, przy czym wszelakie zapoznawanie pracowników z przepisami ppoż - powinno być wykonane przez osobę z uprawnieniami ppoż - ABY SPEŁNIĆ wymagania tej ustawy ( i przepisów wykonawczych wydanych na jej mocy) o ochronie ppoż.

IBP - min. Inspektor ppoż
Rozmieszczenie gaśnic - min. inspektor ppoż
zapoznanie pracowników - min. inspektor ppoż
itp. to co w Art. 4.

Udostępnij ten post


Link to postu

No to drodzy Koledzy mam dla Was pewną zagwostkę, mój kierownik powiedział, że w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej jest napisane w Art 4 pkt 2:
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające
odpowiednie kwalifikacje.

Proszę zwrócić na sformułowanie MOGĄ tzn, że nie muszą, więc inspektorzy i specjaliści ochrony przeciwpożarowej są niepotrzebni i wystarczy i że czynności z zakresu ochrony ppoż może robić nawet księgowa albo kadrowa.

Co Wy na to Panowie ?

Udostępnij ten post


Link to postu

Juleczko, zostawię pole do popisu dla Edwarda. Ale w takim ustawowym słowotoku wyraz MOGĄ oznacza nie mniej nie więcej jak TYKO ONI. Niech Twój menago wstawi inne słowo i co otrzyma?
Że "czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą (od biedy, jesli zechcą i czas będą mieli) wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (ale nie muszą). Tak więc niech szkoli nawet cieć, byleby wiedział jak się wężyk trzyma"...

Udostępnij ten post


Link to postu

Dziękuję, no to przez weekend nasmaruję odpowiednie pisemko i zobaczymy co na to dział prawny odpowie.
A tak w ogóle to nie macie jakiś wieści czy nie mają w planach tego jakoś dokładniej sprecyzować z tymi szkoleniami PPOŻ jakieś czasookresy itd ?

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×