Skocz do zawartości

Julka

Członkowie
  • Zawartość

    11
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Nie wyróżnia się

O Julka

  • Ranga
    Nowicjusz
  1. Julka

    Co mnie napadło, że wybrałem bhp?

    Studia bhp wybrałam sama z wyboru świadomego...lub inaczej z braku lepszego pomysłu. Zawsze mi mówiono zastanów się dziewczyno bo bhp-owiec jest między młotem a kowadłem. Niestety mieli racje.... Ciężko jest w naszym zawodzie dogodzić wszystkim. (pracownikom, pracodawcy)..ale " jeszcze sie taki nie urodził co by kazdemu dogodził" i tym sie pocieszam. Poza tym tak jak pisał Robson podoba mi się że bhp obejmuje wszystkie dziedziny pracy i życia. Można sie wiele dowiedzieć bo zanim zaczniemy dobrze działac musimy poznać pracę na danym stanowisku... to daje szerokie horyzonty...:) Tak jak Was drażni mnie papiergologia i brak świadomości a co przykre równiez wśród kadry zarządzającej. Medal dla tego kto będzie potrafił (bez wypadku) przekonać do stosowania bhp wszystkie grupy pracowników. Mowie bez wypadku bo po to wszyscy widzą w bhp sens.
  2. Dziękuję, no to przez weekend nasmaruję odpowiednie pisemko i zobaczymy co na to dział prawny odpowie. A tak w ogóle to nie macie jakiś wieści czy nie mają w planach tego jakoś dokładniej sprecyzować z tymi szkoleniami PPOŻ jakieś czasookresy itd ?
  3. No tak, przecież to 1991, 100 lat temu ;-)
  4. No i chyba tak trzeba będzie zrobić, no ale jak to jest ustawa, to do komendanta głównego PSP czy niżej?
  5. Mi też się tak wydaję, ale szef jest nieugięty w tej kwestii, ciekawe co na to ustawodawcy.
  6. No to drodzy Koledzy mam dla Was pewną zagwostkę, mój kierownik powiedział, że w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej jest napisane w Art 4 pkt 2: Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Proszę zwrócić na sformułowanie MOGĄ tzn, że nie muszą, więc inspektorzy i specjaliści ochrony przeciwpożarowej są niepotrzebni i wystarczy i że czynności z zakresu ochrony ppoż może robić nawet księgowa albo kadrowa. Co Wy na to Panowie ?
  7. W Art. 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest między innymi mowa, o tym, że właściciel, zarządca itd ma obowięzak zapoznać pracowników z przepisami ppożarowymi - nie ma jednoznacznie napisanego, że ma zrobić to w postaci szkolenia, więc znowu jest pytanie czy może dać pracownikowi instrukcję do przeczytania i na zasadzie - podpisz, że się zapoznałeś, uznać, że sprawa jest załatwiona. Pytam się o to wszystko, bo muszę mieć niezbite dowody, że to szkolenie musi być. niestety faktycznie frustrujące jest to, ze nie ma jakiś szczegółowych wytycznych odnośnie tego jaki powinien byc czaso okres szkolenia nie wspomnę o programie ramowym, no ale co zrobić życie to nie jest bajka.
  8. Dziekuję bardzo za pomoc, czyli moje przypuszczenia się sprawdziły, ale wolałam się upewnić zanim wyskoczę z tematem do prezesa
  9. Drogie Koleżanki i Drodzy koledzy, mam pytanie czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa, która jednoznacznie nakazuje organizowanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej ? Wiem, że w ramach szkoleń okresowych BHP powinna być część poświęcona temu zagadnieniu, no a jeśli powinna być to czy może prowadzić tą tematykę tylko bhpowiec ? czy musi być to minimum insp. ochrony przeciwpożarowej? przepraszam, jeśli się powtarzam, z góry dziękuję za pomoc
  10. Robsonie to prywatna interpretacja, że w każdej chwili pracownik czując pragnienie ma możliwość napicia się wody. Myślę, że nie jeden inspektor PIP przyznałby rację... rozumiem, że pracownicy mogą mieć różne pomysły, ale nie można dopuścić do sytuacji, która mogłaby przyczynić się do wypadku.
  11. Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279) pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym - przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C; - w pomieszczeniu zamkniętym (np. biura, hale produkcyjne), jeśli temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Sposób zapewnienia napojów może być dowolny. Można np. wydawać butelki z wodą w gorące dni lub wystawić dystrybutor z wodą w powszechnie dostępnym miejscu. Istotne jest jedynie to, aby w upalny dzień pracownik w każdej chwili mógł - jeśli zechce - otrzymać napój. Szczegółowe zasady zaopatrzenia pracowników w napoje (ewentualnie także rodzaj napojów) powinny być ustalone z przedstawicielami związków zawodowych lub pracowników.
×