Skocz do zawartości

Regulamin na stronie internetowej


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytaj kilka regulaminów z innych stron, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawę o ochronie danych osobowych, a bez problemu powinieneś stworzyć politykę prywatności dla własnej strony. Tak de facto trzeba po prostu poinformować kim jest administrator danych, w jakim celu je będzie przetwarzał oraz o możliwości skorzystania z określonych praw (chyba art. 32 uodo) + informacje na temat cookies z art. 173 pr. telekomunikacyjnego.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jest to trudne, wystarczy tylko przerobić kilka regulaminów z innych stron. Chociaż gdy masz jakieś problemy np. czy jesteś uprawniony do przetwarzania maili etc. to warto skonsultować się z prawnikiem.

Odnośnik do odpowiedzi

Najczęściej regulaminy są w miarę proste do stworzenia, nie sprawia to żadnych problemów (bo są kopiowane prawie cały czas). Gorzej jest, gdy świadczymy jakieś usługi elektronicznie (wtedy trzeba przeanalizować poszczególne sytuacje). Bardzo często dokładne wskazanie wszystkich wymogów prawnych (z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z ustawy o ochronie danych osobowych) jest bardzo trudne. Z pewnością trzeba się w tym zakresie nie lada postarać, aby o czymś nie zapomnieć.

Odnośnik do odpowiedzi

Przy uważnym przeczytania ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną oraz ustawy o ochronie danych osobowych będzie to łatwe do zrobienia, o ile nie posiadasz jakiś płatnych funkcji. Wtedy będziesz musiał wziąć pod uwagę jeszcze ustawy o ochronie praw konsumentów, która może mieć decydujące znaczenie w tym zakresie. Niestety, ale w projektach na które wydajemy nie małe pieniądze nie warto oszczędzać na tych dokumentów, w razie sporu z użytkownikami będą podstawą. Regulamin można potraktować jako ogólny wzór umowy, który będzie możliwy do pobrania w wersji pdf - ale to przy większych projektach. W zwykłych stronach w regulaminach nie ma nic nadzwyczajnego.

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tak ... Kopiuj regulaminy z tysiącem klauzul abuzywnych, z pewnością wyjdzie Ci to na dobre, w szczególności gdy masz jakieś zamiary względem tego projektu..

Teraz już kancelarie nie polują na takie strony, ale kiedyś była nie lada nagonka na regulaminy stron www, bo można było ładnie zarobić na kosztach sądowych. Dlatego nie polecam ich tworzyć samemu, gdy jest to projekt komercyjny, za 200-300zł możesz spokojnie mieć je stworzone przez kancelarię

  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Gdy odpłatnie świadczymy usługi to nie jest to już takie proste. Ustawa o prawie konsumentów i ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną wprowadziły wiele pierdół np. button, który musi obowiązkowo znaleźć się przy zakupie, że jest to zakup z obowiązkiem zapłaty :D Trochę śmieszne, ale tak jest. Więc nie polecam przy komercyjnych projektach bawić się w prawnika, lepiej oddać to w fachowe ręce. A jak po prostu zarabiamy z reklam, to można samemu coś naskrobać na podstawie już bogatej bazy przykładów

Odnośnik do odpowiedzi

Niby nikt ich nie czyta, a jak dojdzie do jakiegoś konfliktu to będzie problem. W szczególności problem może być z tym ,dlaczego przesyłasz do kogoś maila, dlaczego usuwasz jego posty na forum, dlaczego mu konto zablokowałeś/aś na forum etc. Kopiowanie też jest bezsensu, bo możesz być pozwany o naruszenie praw autorskich (jeśli regulaminowi przysługują)

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko, że w takim wypadku powinny być w regulaminie jasno postawione warunki dlaczego się usuwa posty, dlaczego dostaję bana i tym podobne rzeczy. Dlatego kopiowanie na pałę regulaminów jest bezsensu jednak mogą równie dobrze posłużyć jako szkielet naszego, ja bym po prostu zobaczył z 3,4 i pozmieniał je i dostosował do tego co jest mi potrzebne. Tak będzie chyba najprościej. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 20.08.2016 o 16:45, Monika.W napisał:

Niby nikt ich nie czyta, a jak dojdzie do jakiegoś konfliktu to będzie problem. W szczególności problem może być z tym ,dlaczego przesyłasz do kogoś maila, dlaczego usuwasz jego posty na forum, dlaczego mu konto zablokowałeś/aś na forum etc. Kopiowanie też jest bezsensu, bo możesz być pozwany o naruszenie praw autorskich (jeśli regulaminowi przysługują)

Kopiowanie regulaminu słowo w słowo to faktycznie sprawa bezsensowna, dodatkowo głupota bo można zostać pozwanym dokładnie tak jak piszesz Monika. Z praktycznego punktu widzenia, również warto się zastanowić czy kopiowanie i wklejanie od A do Z ma sens, bo sami możemy nie wiedzieć co się w tym regulaminie znajduję i wyjdziemy, tylko na głupków i nie do informowanych ludzi. Po za tym, będzie tam masa regulacji, których nie będziemy stosowali i będą jedynie zapchaj dziurą w całym tym regulaminie. Drugą sprawą jest to, że koszt stworzenia przez kancelarię potrzebnego nam regulaminu, to nie są koszta na które nie można sobie pozwolić. Dodatkowo zaoszczędzimy masę czasu  bo przekopywanie się przez 3,4 regulaminy z innych stron WWW i dostosowanie, zmienienie treści zajmie nam przynajmniej parę godzin. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Dnia 9.08.2016 o 18:31, Lexis napisał:

Dzień dobry, czy ktoś tworzył regulamin albo politykę prywatności w własnym zakresie na stronie internetowej? Jak do tego podejść?

Regulamin powinien określać:rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną, warunki świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym:

wymagania techniczne niezbędne do współpracy z systemem teleinformatycznym, którym posługuje się usługodawca, zakaz dostarczania przez usługobiorcę treści o charakterze bezprawnym,warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną, tryb postępowania reklamacyjnego.

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem to regulamin powinien być dopasowany do indywidualnego profilu strony i charakteru działalności  serwisu www lub firmy, wolny od klauzul niedozwolonych, przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Cena takiego regulaminu to między innymi 200 zł. Nie jest to jakiś wygórowany koszt. Poza tym z tego co wiem, to Bhpowiec może napisać regulamin.

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Przecież samemu można regulamin napisać. Jest mnóstwo szablonów w internecie. Punktujesz najważniejsze zasady dotyczące Twojej firmy, zasady zachowania, nakazy, zakazy itp.

A będziesz wiedziała/domyślała się, co może być klauzulą niedozwoloną, a co nie? :) Ale wiadomo, gdy nie jest to duża działalność, to samemu można go stworzyć, aby nie generować niepotrzebnych kosztów na start. W przypadku rozkręconego interesu, chyba każdy już korzysta z usług prawnika.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności