Skocz do zawartości
Małami123

Firma marketingowe kupiła baze danych

Rekomendowane odpowiedzi

Czy firma marketingowa, która kupiła bazę danych osobowych od innego podmiotu, powinna powiadomić każdą osobę o tym, że przetwarza jej dane?

Czy powinna ona powiadomić taką osobę, że ma ją w systemie? czy jest w gl legalne kupowanie baz danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak, gdyż zobowiązują ją do tego przepisy ustawy o ochronie danych osobowych., natomiast nie wiem jak to wygląda z kupowaniem baz... jest to chyba dość sporny temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kupowanie adresów e-mail jest zakazane, bo nie będziesz miał zgody użytkownika na przesyłanie do niego adresu e-mail. Musiałbyś mieć pierwsze zgodę wszystkich użytkowników, a potem dopiero zakupić bazę mailingową. Niestety, ale takie działania w Polsce są w 99% zakazane. Chyba że masz pewność, że takie osoby wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od osób trzecich to musisz spełnić wymagania z art. 24 uodo tj.

Art. 24. 1. W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:

1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku;

2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych;

3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania;

4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

 

Kupowanie adresów e-mail jest zakazane, bo nie będziesz miał zgody użytkownika na przesyłanie do niego adresu e-mail. Musiałbyś mieć pierwsze zgodę wszystkich użytkowników, a potem dopiero zakupić bazę mailingową. Niestety, ale takie działania w Polsce są w 99% zakazane. Chyba że masz pewność, że takie osoby wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od osób trzecich to musisz spełnić wymagania z art. 24 uodo tj.

Art. 24. 1. W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:

1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku;

2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych;

3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania;

4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej. 

 

Jeśli baza danych jest zarejestrowana na stronie GIODO, to możemy być pewni, że w tym wypadku zgoda jest uzyskana od tych osób, na przesyłanie danych od osób trzecich. Często jest to po prostu kliknięcie w jedno dodatkowe okienko podczas rejestracji etc. Co więcej, warto w umowie podkreślić, że wszelką odpowiedzialność za nieprawidłowości w przetwarzaniu danych osobowych będzie ponosić sprzedawca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Kupowanie adresów e-mail jest zakazane, bo nie będziesz miał zgody użytkownika na przesyłanie do niego adresu e-mail. Musiałbyś mieć pierwsze zgodę wszystkich użytkowników, a potem dopiero zakupić bazę mailingową. Niestety, ale takie działania w Polsce są w 99% zakazane. Chyba że masz pewność, że takie osoby wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od osób trzecich to musisz spełnić wymagania z art. 24 uodo tj.

Zastosowanie znajdzie w tym wypadku art. 25, a nie 24. 24 dotyczy się sytuacji, w której ty uzyskujesz dane od określonej osoby. Natomiast art. 25 dotyczy się sytuacji, gdy uzyskujesz dane osoby nie od niej, a od osoby trzeciej. Kopiować mi się go nie chce, ale znajdziesz tam bardzo podobne obowiązki informacyjne. A kupowanie baz w większości jest nielegalne, bo nikt nie może sprawdzić, czy Ci użytkownicy wyrazili zgodę (a często są to liczby rzędem 100.000 użytkowników). Ale póki co nikt z tego powodu nie robi problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Czyli w praktyce to wygląda tak, że kupować ich nie można a firmy je sprzedają i nikt nie robi z tego problemów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Bączek napisał:

Czyli w praktyce to wygląda tak, że kupować ich nie można a firmy je sprzedają i nikt nie robi z tego problemów? 

Prawo na papierze a w życiu to czasami dwie różne sprawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 28.09.2016 o 10:39, Małami123 napisał:

Czy firma marketingowa, która kupiła bazę danych osobowych od innego podmiotu, powinna powiadomić każdą osobę o tym, że przetwarza jej dane?

Czy powinna ona powiadomić taką osobę, że ma ją w systemie? czy jest w gl legalne kupowanie baz danych?

Moim zdaniem jak najbardziej powinna powiadomić każdą osobę o tym, że teraz inna firma będzie przetwarzała jej dane. Samo kupowanie danych osobowych wydaję mi się mocno nieetyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×