Skocz do zawartości
Zenek

Wypadek na przerwie na papierosa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie - czy zdarzenie ( załóżmy na to skręcenie stawu skokowego ) w trakcie 

a) drogi do miejsca wyznaczonego do palenia papierosów - w celu zapalenia papierosa
b) w trakcie palenia papierosów w miejscu wyznaczonym
c) powrotu do pracy z miejsca wyznaczonego do palenia papierosów po zapaleniu papierosa

ma związek z pracą a co za tym idzie może być traktowane jako wypadek przy pracy?
Powiedzmy, że to jest sytuacja w której nie ma ustalonej z góry przerwy a pracownik udaje się na nią kiedy ma ochotę.  Szukam jakiejkolwiek podstawy prawnej, ale nic nie mogę znaleźć.
Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie będzie to wypadek w każdym przypadku skoro to była przerwa i nieważne, że to przerwa inaczej ustalana niż odgórnie, tylko po prostu taka na którą pracownik idzie kiedy ma na to ochotę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 7.12.2016 o 12:59, aron napisał:

Według mnie będzie to wypadek w każdym przypadku skoro to była przerwa i nieważne, że to przerwa inaczej ustalana niż odgórnie, tylko po prostu taka na którą pracownik idzie kiedy ma na to ochotę.

Zgadzam się również, że należy to uznać za wypadek w pracy. Jeżeli do zdarzenia doszło w trakcie trwania dniówki, na terenie zakładu pracy to dlaczego mielibyśmy uznawać, że nie jest to wypadek w pracy? Nie widzę tutaj żadnych podstaw prawnych, żeby myśleć inaczej. Czekam jednak na zdanie innych użytkowników w tej sprawie. 

Pozdrawiam! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że to wypadek przy pracy. Skoro pracownicy mają prawo i zgodę na to, żeby w trakcie pracy na przerwie palić papierosy to jest to wypadek przy pracy. Byłoby inaczej gdyby takiej zgody nie mieli, ale najwyraźniej mają. I jeśli doszłoby do jakiejkolwiek innej sytuacji w trakcie takiej przerwy na papierosa to wszystko będzie wypadkiem przy pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.03.2017 o 13:46, Monia napisał:

Oczywiście, że to wypadek przy pracy. Skoro pracownicy mają prawo i zgodę na to, żeby w trakcie pracy na przerwie palić papierosy to jest to wypadek przy pracy. Byłoby inaczej gdyby takiej zgody nie mieli, ale najwyraźniej mają. I jeśli doszłoby do jakiejkolwiek innej sytuacji w trakcie takiej przerwy na papierosa to wszystko będzie wypadkiem przy pracy.

Dokładnie tak. Skoro odgórnie mają oni prawo iść sobie na papierosa na przerwie w trakcie pracy to to musi być wypadek przy pracy, nie ma innego wyjścia. Najlepiej zakazać palenia w czasie pracy i z pewnością można będzie się uwolnić od wielu problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych):

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jak najbardziej zatem był to wypadek przy pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również miałem wypadek podczas tzw czasu prywatnego i normalnie został potraktowany jako wypadek przy pracy. Myślę, że to czy idziesz na papierosa czy do toalety czy wyciągasz segregator z górnej półki nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi