Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Szefowa wszystkich

Czujniki dymu i e- papieros

Recommended Posts

W miejscu pracy, tam gdzie pracuje obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, jednak  niektórzy palą e - papierosy.  Czujniki dymu papierosowego łapią tylko dym z tradycyjnego papierosa. Dym z e-papierosa to para wodna. Czy macie jakieś czujki, które łapią dym z e-papierosa? 

Myślę, że standardowe czujniki dymu nie wykryją e-papierosa. Nigdy nie spotkałem się, żeby jakikolwiek tego typu sprzęt na niego zareagował. Być może należałoby zainwestować wówczas w jakiś naprawdę drogi, porządny sprzęt, choć nie wiem czy to w ogóle pomoże. Chętnie poczytam opinie innych w tym temacie.

Dnia 22.09.2016 o 14:51, Szefowa wszystkich napisał:

W miejscu pracy, tam gdzie pracuje obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, jednak  niektórzy palą e - papierosy.  Czujniki dymu papierosowego łapią tylko dym z tradycyjnego papierosa. Dym z e-papierosa to para wodna. Czy macie jakieś czujki, które łapią dym z e-papierosa? 

A czym ten e-papieros szkodzi? Bo chyba wiesz, że czujniki dymu są po to, żeby uniknąć i chronić przed pożarem a nie przed tym, żeby ktoś nie palił w pracy. Oczywiście niedopałek papierosa może spowodować pożar w budynku więc jest logiczne, że czujniki łapią dym papierosowy, jednak w czym przeszkadza para wodna z e-papierosa. On nie zaprószy ognia ani nic z tych rzeczy. 

Dnia 2.12.2016 o 16:18, Bartosz napisał:

A czym ten e-papieros szkodzi? Bo chyba wiesz, że czujniki dymu są po to, żeby uniknąć i chronić przed pożarem a nie przed tym, żeby ktoś nie palił w pracy. Oczywiście niedopałek papierosa może spowodować pożar w budynku więc jest logiczne, że czujniki łapią dym papierosowy, jednak w czym przeszkadza para wodna z e-papierosa. On nie zaprószy ognia ani nic z tych rzeczy. 

Ale zakaz palenia to zakaz palenia. I według mnie powinien taki  zakaz być traktowany jako całkowity, a więc także wykluczający palenie epapierosów. Poza tym według mnie kiedy pali się epapierosa to wtedy o wiele łatwiej jest też zapalić zwykłego papierosa, kiedy nie ma w danym zakładzie pracy żadnych czujników. Zakaz to zakaz i tyle. Nie powinien być omijany epapierosem, bo w ten sposób tylko zachęca do jego łamania i obchodzenia. 

Tylko, że jest różnica między papierosem a epapierosem. Z tego pierwszego może dojść do zaprószenia ognia, ponieważ tak najprościej mówiąc on się pali. W epapierosie nic się nie pali. Jednak to tak tylko ze strony technicznej.  

Tradycyjne czujki dymu nie będą reagowały na dym z e-papierosów. Przynajmniej z odpowiedniej odległości. Bezpośrednie wdmuchnięcie dymu z e-paierosa do czujki, może wywołac anomalie w komorze detekcyjnej i doprowadzić do wzbudzenia czujki.

2 lata temu , na studiach miałem do czynienia z czujkami pożarowymi, zarówno termicznymi jak i na dym. Żaden z nich nie wykrył oparów z e-papierosa, pomimo bezpośredniego wdmuchiwania do urządzenia.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować