Skocz do zawartości

Co ile musi być wykonywane szkolenie BHP?


Sonsty765

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 21.09.2016 o 19:07, Sonsty765 napisał:

Co ile musi być wykonywane szkolenie bhp? Czy jest ono cykliczne? 

 

nie rzadziej niż raz na 3 lata - szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, przeprowadza się je w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz w roku – szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne,

Odnośnik do odpowiedzi

Wykonuje sie je chyba cyklicznie, co kilka lat, chyba 3, jak napisała nataliamisiek, ale to również nie do końca tak jest, jak zmienia dział, pracownik zaczyn pracować na innym stanowisku pracy to także musisz zapewnić mu takie szkolenie, to wiąże się z innymi zagrożeniami.

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co mi wiadomo to wszystko zależy od rodzaju pracy. Jedna wymaga częstszych szkoleń, inna rzadszych. Jedno jest pewne - niezależnie od rodzaju pracy, musi być ono regularnie powtarzane. Najdłuższa odległość między jednym, a drugim szkoleniem wynosi 3 lata. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy od zakładu pracy, od wewnętrznego regulaminu. Nie może być wykonywane rzadziej niż 3 lata jednak bardzo często wykonuję się je częściej, raz na pół roku, rok. Nie jest tak, że wystarczy raz uczestniczyć w szkoleniu BHP i już do emerytury, jeżeli pracuję się w tym samym zakładzie pracy, nie trzeba. Wtedy BHPowcy nie mieli by pracy przecież :D

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej by było po prostu nie zmieniać stanowiska pracy. Zgodnie z art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia bhp dzielą się na szkolenia wstępne, na które składa się instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy oraz szkolenia okresowe.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...

Szkolenie wstępne w pierwszym dniu lub dniach pracy a okresowe cyklicznie. Pierwsze okresowe w ciągu roku od zatrudnienia a później robotnicy nie rzadziej nić co 3 lub 1 rok, biurowi nie rzadziej niż 6 lat, inżynieryjni,kierownicy i inni nie rzadziej niż co 5 lat. Dodatkowo kierownicy i pracodawcy pierwsze okresowe robią w ciągu pół roku.

Odnośnik do odpowiedzi

Nieco skoryguję, szkolenie wstępne musi rozpocząć się i zakończyć przed rozpoczęciem pracy. Może być nawet po tygodniu, jeżeli wcześniej pracownik robi np. badania lekarskie lub jest na kursie przygotowującym do podjęcia pracy.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności