Skocz do zawartości

Fudowsky

Członkowie
  • Liczba zawartości

    43
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Fudowsky w dniu 6 Września 2018

Użytkownicy przyznają Fudowsky punkty reputacji!

Reputacja

1 Nie wyróżnia się

O Fudowsky

  • Tytuł
    Początkujący

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Koleżanko, to nie zajęcia z materiałoznawstwa tylko forum bhp. Wystarczy wujek google i wszystko nam powie. Więcej pracy.
  2. W takim razie jaka jest procedura włączenia np. OSP do KSRG ?
  3. Zakładowa straż pożarna – to najczęściej zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami na terenie wyznaczonych zakładów pracy oraz okolicznych miast i wsi pod warunkiem że włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Nawiązując do pytania, jeżeli straż jest w KSRG to zgodę na likwidację wydaje Komendant Powiatowy/ Miejski Państwowej Straży Pożarnej, gdyż obowiązuje ich pewne porozumienie. Jeżeli straż zakładowa nie jest w KSRG, to właściciel zakładu może sobie z nimi zrobić co chce, np. rozwiązać w trybie natychmiastowym.
  4. Tak jak kolega powyżej, przepisy tego nie regulują. Kodeks pracy wskazuje wprost. Art. 2091. § 1. Pracodawca jest obowiązany: zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników; wyznaczyć pracowników do: udzielania pierwszej pomocy, wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników; Reasumując, czy to będzie jeden dokument czy więcej, zależy od Pracodawcy.
  5. Montaż musi być zgodnie z deklaracją producenta. Czyli zgodnie ze znakiem CE. Jeżeli dopuszcza, to modyfikacja jest dozwolona. Pytanie drugie: może to być prosta drabina, ale tak jak piszesz, z mocowaniem pod linki robocze uprzęży wraz z tabliczką ostrzegawczą.
  6. Kiedy należy wykonać szkolenia alpinistyczne pracowników wykonujących pracę na wysokości? Czy pracownik pracujący na wysokości pow. 5m wystarczy jeśli posiada badania lekarskie do pracy powyżej 3m i szkolenie BHP dla stanowisk robotniczych przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
  7. Jak należy rozumieć w praktyce sformułowanie dotyczące prac na wysokości: "wyposażona w stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości"? Czy balustrada 1,1 m z poprzeczką i krawężnikiem pełni taką funkcję? Czy w związku z powyższym praca na rusztowaniu lub w podnośniku koszowym traktowane są jako prace na wysokości?
  8. Czy pracowników zatrudnionych w sklepach, gdzie najwyższe półki znajdują się na wysokości powyżej 3 metrów a wykładanie towarów na tych półkach odbywa się sporadycznie z wykorzystaniem drabin rozstawnych należy kierować na badania okresowe z zaznaczeniem, że wykonują pracę powyżej 3 metrów, czy wystarczy zaznaczyć, że praca do 3 metrów wysokości?
  9. Czy przemieszczanie się pracownika po drabinie stanowi pracę na wysokości?
  10. Jakie środki techniczne zastosować, aby zabezpieczyć pracownika wykonującego prace na wysokości, wewnątrz zbiornika zamkniętego, pionowego, o dnie z nie równą powierzchnią (pochylone) i w ograniczonej przestrzeni, z wentylacją grawitacyjną?
  11. Jeden z naszych pracowników technicznych (konserwator z uprawnieniami elektrycznymi) w skierowaniu na badania okresowe ma wpisane m.in. pracę na wysokości powyżej 3m. Po ostatniej wizycie u lekarza orzecznika medycyny pracy przyniósł zaświadczenie, w którym pojawił się zapis: "szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (symbol 31)” i stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie do pracy na innym stanowisku (bez okresu do kiedy). Końcowy zapis – „niezdolny do pracy na wysokości pow. 3m".Pojawiły się w związku z tym pytanie czy na tej podstawie można pracownika dopuścić do pracy na stanowisku konserwatora?
  12. Czy wchodzenie do studzienki kanalizacyjnej z asekuracją w postaci trójnogu z wyciągarką samohamowną i przypiętą do szelek bezpieczeństwa linką jest pracą na wysokości i pracownik podlega badaniom wysokościowym?
  13. To w takim razie jakie są okoliczności wykluczające wykonywanie prac na wysokości?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...