Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
zwiss

Co należy do obowiązków nauczyciela w przypadku zagrożenia pożarowego?

Recommended Posts

Nauczyciel musi umieć posługiwać się sprzętem gaśniczym, znać zasady postępowania w razie pożaru, sygnały alarmowe, plany ewakuacyjne oraz oznakowanie dróg ewakuacyjnych. 

Nauczyciel musi dopilnować, żeby uczniowie zabrali przedmioty, które przynieśli ze sobą, bez odzieży wierzchniej, która jest w szatni, wyprowadzić młodzież oraz upewnić się, że w sali nie został żaden uczeń.

Musi zamknąć salę na klucz i zostawić go w drzwiach. Zabrać również ze sobą cała dokumentację np dziennik.

Czekać z uczniami wy wyznaczonym do tego miejscu aż skończy się alarm, musi również prowadzącemu akcję zgłosić stan liczebny uczniów.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Musi odpowiadać za zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych my uczniów. I to odnosi się i do zajęć w klasach i poza nią. Musi znać przepisy i zasady BHP. 

Gość

@pablito, nie zgodzę się z tobą w jednej kwestii: w czasie ewakuacji, nie zamykamy sal lekcyjnych na klucz. Owszem drzwi powinny być zamknięte (na klamkę) ale nie na klucz. Prawdą jest, że klucz powinien być w zamku. Wydaje mi się że pomyliłeś kwestię słowa "zamknięte" to nie znaczy na klucz. Jest to interpretacja Państwowej Straży Pożarnej. Niedawno przerabiałem ten temat na jednej z próbnych ewakuacji w szkole podstawowej.

Masz rację, mój błąd. Faktycznie jak raz jeszcze teraz sprawdziłem źródło z którego korzystałem to trzeba zamknąć tylko drzwi a klucz zostawić w zamku. 

Dnia 4.08.2016 o 23:21, pablito napisał:

Masz rację, mój błąd. Faktycznie jak raz jeszcze teraz sprawdziłem źródło z którego korzystałem to trzeba zamknąć tylko drzwi a klucz zostawić w zamku. 

Czy mógłbyś mi kolego powiedzieć po co?

A co jeżeli zamek nie posiada wkładki z kluczem?

Dnia 4.08.2016 o 23:21, pablito napisał:

Myślę , że nauczyciel nie musi znać się na gaszeniu pożaru, najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów, musi ich wyprowadzić wyjściem ewakuacyjnym i wezwać odpowiednie służby, Bezsensu by było gdyby nauczyciel najpierw zajął się pożarem a potem opieka nad dzieciakami. Oczywiście znajomość przepisów nie zwalnia do reakcji, ale priorytetem jest bezpieczeństwo dzieciaków, a nie akcja gaszenia pożaru.

20 godzin temu, Marzena 45 napisał:

Myślę , że nauczyciel nie musi znać się na gaszeniu pożaru, najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów, musi ich wyprowadzić wyjściem ewakuacyjnym i wezwać odpowiednie służby, Bezsensu by było gdyby nauczyciel najpierw zajął się pożarem a potem opieka nad dzieciakami. Oczywiście znajomość przepisów nie zwalnia do reakcji, ale priorytetem jest bezpieczeństwo dzieciaków, a nie akcja gaszenia pożaru.

Nauczyciel powinien być przeszkolony w zakresie Ppoż i BHP, nie musi być bohaterem i ratować płonący budynek, natomiast znajomość wyjść ewakuacyjnych oraz postępowania w trakcie pożaru jest obowiązkowa. Każdy nauczyciel musi wiedzieć, jak się zachować, ale sądzę, że na takim szkoleniu uczą też nauczycieli co do czego służy np. używanie gaśnicy.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować