Skocz do zawartości
Sonsty765

Miejsce zbiórki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wam :)

Ostatnio byłam na wstępnym odbiorze Hali Sportowej przez Straż. Strażak powiedział, że w przypadku tego obiektu nie ma potrzeby wyznaczania miejsca zbiórki i podał jakąś ilość osób, ale już teraz nie pamiętam jaką. W tej hali jest założenie przebywania do 400 osób. Czy powyżej 400 trzeba było wyznaczać miejsce zbiórki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie jestem specjalistą w tym temacie, można by powiedzieć, że nawet laikiem ale wydawało mi się zawsze, że musi być wyznaczone chociaż jedno miejsce zbiórki jeżeli chodzi o budynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że takie miejsca zbiurki są ustalane na szkoleniu PPOŻ. Macie bhpowca w pracy? może warto go zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

W przepisach nie określono liczy osób, od której trzeba przeprowadzać miejsce zbiórki. Miejsce zbiórki ewakuacyjne zawsze trzeba wyznaczyć, tutaj nie ma wyjątków. Ma być tyle miejsce, aby każdy z pracowników mógł swobodnie się poruszać w tej przestrzeni. 

§4 rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej budynków 2. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiembudynków mieszkalnych jednorodzinnych:

f) drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki do
ewakuacji
, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Z jednego budynku trzeba wyznaczyć PRZYNAJMNIEJ jedno miejsce zbiórki do ewakuacji. Nie ma tutaj wyboru, należy to zrobić. Strażak był więc w błędzie. Przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie wskazują wymagań co do liczby miejsc zbiórki do ewakuacji. Przy określaniu ich liczby należy kierować się liczbą pracowników (użytkowników) w obiekcie oraz warunkami ewakuacji. Musi być wyznaczone miejsce zbiórki żeby w czasie niebezpieczeństwa i ewakuacji można było łatwo określić czy wszyscy opuscili miejsce zagrożone. Informacje co do liczby miejsc zbiórki i podziału organizacyjnego powinny być zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego opracowanej dla całego obiektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) - dalej r.o.p.b. właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą m.in. zagadnienia dotyczące ewakuacji, tj.:
1) warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
2) plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności m.in. warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

No musi być jakieś miejsce zbiórki pracowników, jak w inny sposób przełożony, ktoś kto jest odpowiedzialny za ewakuację z miejsca pożaru ma przeliczyć pracowników i upewnić się, że wszyscy są i nikt nie został w środku budynku? Przecież bez takiego miejsca zbiórki to jest niewykonalne i każdy by się rozchodził tam gdzie mu się podoba. A budynek nigdy nie ma tylko jednego wyjścia ewakuacyjnego, tylko kilka. Moim zdaniem miejsce zbiórki to mus i zdecydowanie łatwiej dzięki niemu chronić swoich pracowników przed wypadkiem podczas pożaru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×