Skocz do zawartości
Sonsty765

Miejsce zbiórki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wam :)

Ostatnio byłam na wstępnym odbiorze Hali Sportowej przez Straż. Strażak powiedział, że w przypadku tego obiektu nie ma potrzeby wyznaczania miejsca zbiórki i podał jakąś ilość osób, ale już teraz nie pamiętam jaką. W tej hali jest założenie przebywania do 400 osób. Czy powyżej 400 trzeba było wyznaczać miejsce zbiórki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie jestem specjalistą w tym temacie, można by powiedzieć, że nawet laikiem ale wydawało mi się zawsze, że musi być wyznaczone chociaż jedno miejsce zbiórki jeżeli chodzi o budynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

W przepisach nie określono liczy osób, od której trzeba przeprowadzać miejsce zbiórki. Miejsce zbiórki ewakuacyjne zawsze trzeba wyznaczyć, tutaj nie ma wyjątków. Ma być tyle miejsce, aby każdy z pracowników mógł swobodnie się poruszać w tej przestrzeni. 

§4 rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej budynków 2. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiembudynków mieszkalnych jednorodzinnych:

f) drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki do
ewakuacji
, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Z jednego budynku trzeba wyznaczyć PRZYNAJMNIEJ jedno miejsce zbiórki do ewakuacji. Nie ma tutaj wyboru, należy to zrobić. Strażak był więc w błędzie. Przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie wskazują wymagań co do liczby miejsc zbiórki do ewakuacji. Przy określaniu ich liczby należy kierować się liczbą pracowników (użytkowników) w obiekcie oraz warunkami ewakuacji. Musi być wyznaczone miejsce zbiórki żeby w czasie niebezpieczeństwa i ewakuacji można było łatwo określić czy wszyscy opuscili miejsce zagrożone. Informacje co do liczby miejsc zbiórki i podziału organizacyjnego powinny być zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego opracowanej dla całego obiektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) - dalej r.o.p.b. właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą m.in. zagadnienia dotyczące ewakuacji, tj.:
1) warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
2) plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności m.in. warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

No musi być jakieś miejsce zbiórki pracowników, jak w inny sposób przełożony, ktoś kto jest odpowiedzialny za ewakuację z miejsca pożaru ma przeliczyć pracowników i upewnić się, że wszyscy są i nikt nie został w środku budynku? Przecież bez takiego miejsca zbiórki to jest niewykonalne i każdy by się rozchodził tam gdzie mu się podoba. A budynek nigdy nie ma tylko jednego wyjścia ewakuacyjnego, tylko kilka. Moim zdaniem miejsce zbiórki to mus i zdecydowanie łatwiej dzięki niemu chronić swoich pracowników przed wypadkiem podczas pożaru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...