Skocz do zawartości

archiwizacja kart szkolenia wstepnego


Bogus12

Rekomendowane odpowiedzi

50 lat, to chyba lekka przesada. 10 lat, to i tak długo, powinien być jakiś przepis mówiący  o tym, jak długo trzymać takie dokumenty. Być może zmieni się to za niedługo. Bo coraz częściej korzystamy z systemów online. I te dokumenty są przechowywane na dysku, chyba osobnym, nie tym samym z którego na co dzień korzystamy. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 26.09.2016 o 16:42, Sonsty765 napisał:

Teraz to już wszystko jest praktycznie archiwizowane na dyskach. Problem bardziej z hakerami, którzy kradną dane i je sprzedają. Niestety, ale jest to problem XXI wieku.

Dokładnie zgadzam się, powinno być zrobione w tym temcie, by ułatwiać zycie pracownikom i pracodawcom. A na razie jest tylko problem z tym tematem... wszystko powinno być elektroniczne, a teraz są takie zabezpieczenia, że już chyba nie powinno być problemu z tym...

Odnośnik do odpowiedzi

Udokumentowanie szkolenia bhp wymaga nie tylko potwierdzenia odbycia szkolenia na zaświadczeniu czy odnośnie do szkolenia wstępnego podpisaniem karty szkolenia wstępnego. Należy pamiętać, że każde szkolenie bhp wymaga także szczegółowego programu szkolenia. Kazdy dokument musi być archiwizowany przez około 30 lat.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcę zaczynać nowego wątku i chciałabym się doradzić. W mojej firmie są osoby, które pracują już od kilku do kilkunastu lat i w aktach nie maja zaświadczeń o odbytym jakimkolwiek instruktażu wstępnym czy stanowiskowym, natomiast jest w kilku przypadkach informacja o odbytych już szkoleniach okresowych co należałoby zrobić aby wyprostować temat?

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...

A z czego o wynika? Okres przechowywania akt osobowych, a więc także zaświadczenia potwierdzającego odbycie szkolenia wstępnego wynosi 50 lat od zakończenia pracy u danego pracodawcy. Art. 51u Dz.U. 1983 Nr 38 poz. 173 USTAWA z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Odnośnik do odpowiedzi

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996.62.286) oraz Kodeks Pracy.

Karta szkolenia wstępnego jest dokumentem przechowywanym w aktach osobowych, dlatego jej okres przechowywania to 50 lat.

Na szczęście 2018 roku ma to się zmienić. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy, który ma skrócić czas przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej z 50 do 10 lat. To element pakietu stu zmian dla firm przygotowanego przez resort rozwoju.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności