Skocz do zawartości
dzwoneczek

Zapoznawanie się pracowników z instrukcjami

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

chciałam zapytać czy muszę obligować moich pracowników za każdym razem do tego by zapoznawali się z instrukcjami bhp czy ewentualnymi zmianami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem jak najbardziej powinnaś ich zapoznawać z instrukcjami bhp oraz z zmianami jeżeli coś się w nich zmienia. Wiedza w tym zakresie jest dla pracownika kluczowa i nawet jeżeli nie ma żadnych odgórnych przepisów, które coś takiego nakazywały to zawsze warto to zrobić, dla samej chociaż by zasady aby pracownicy byli świadomi jakie są przepisy BHP w zakładzie pracy oraz co się w nich zmienia. Zawsze warto tłumaczyć dlaczego jest tak a nie inaczej, ponieważ jest wtedy większa szansa na to, że pracownik zapamięta to i owo i nie będzie próbował jakoś obejść zasad, które panują w miejscu pracy oraz na jego stanowisku.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Masz prawny obowiązek zapoznać pracownika z nową instrukcją bhp. Reguluje to Kodeks pracy tj. art. 2374 Kodeksu Pracy

§ 1. Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.

§ 2. Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.

§ 3. Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czyli po każdej zmianie masz obowiązek uzyskania pisemnego potwierdzenia zasad bhp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak, jak najbardziej tak. Mamy takie przepisy w Polsce, które wyraźnie mówią o tym, że należy zapoznać pracownika z całym tematem. Małego tego, on musi Tobie pisemnie potwierdzić, że umożliwiłaś mu zapoznanie się z temat, że firma zadbała o niego i jego bezpieczeństwo.  Tak jest zarówno na początku jak i w trakcie pracy gdy dochodzi do jakichś zmian w przepisach BHP. Pracownik ma wtedy obowiązek aby podpisać takie dokumenty, że poznał zmiany, oczywiście jak zostaną mu przedstawione 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak powinieneś zapoznawać pracownika zawsze. W szczególności jeśli zachodzą jakieś zmiany. Z tego co mi wiadomo pracownik musi również potwierdzić, że się zapoznał ze zmianami własnoręcznym podpisem. Kiedyś czytałam na ten temat jakiś artykuł więc i może ty poszukaj. Zawsze możesz zajrzeć do kodeksu lub na bloga dotyczącego BHP. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Każdy pracownik musi poznać przepisy, regulaminy i instrukcje. Zazwyczaj pracownik zaznajamia się z tematem wówczas, gdy przeprowadzane jest szkolenie. Bardzo często pracownicy nie przykładają się do tego by zaznajomić się z przepisami, traktują to jako coś co trzeba odklepać. Szkolenia wewnętrzne zazwyczaj są nudne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:54, dzwoneczek napisał:

Dzień dobry,

 

chciałam zapytać czy muszę obligować moich pracowników za każdym razem do tego by zapoznawali się z instrukcjami bhp czy ewentualnymi zmianami?

Sądze, że tak, bo każda zmiana to nowy przepis, nowe zasady, które są wprowadzane. Przecież pracownik musi wiedzieć, jak pracować lub jak postąpić w razier wypadku bądź innej sytuacji. Najlepiej zlecić to komuś np. kierownikowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 08:54, dzwoneczek napisał:

Dzień dobry,

 

chciałam zapytać czy muszę obligować moich pracowników za każdym razem do tego by zapoznawali się z instrukcjami bhp czy ewentualnymi zmianami?

Oczywiście, że musisz zapoznać pracowników z regulaminem i instrukcją. Każda zmiana musi być sygnalizowana, do dwóch tygodni mogą wejść w życie nowe przepisy w regulaminie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Przepisy bhp nie obligują pracodawcy do pozyskiwania od pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z każdą z udostępnianych im instrukcji bhp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 29.09.2016 o 20:05, Sonsty765 napisał:

Przepisy bhp nie obligują pracodawcy do pozyskiwania od pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z każdą z udostępnianych im instrukcji bhp.

Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracowników, zgodnie z odrębnymi przepisami, z:
1) ryzykiem zawodowym i zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników, które występują na danym stanowisku pracy, oraz zastosowanymi środkami likwidującymi lub ograniczającymi to ryzyko i zagrożenia,
2) szczegółowymi instrukcjami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Przepisy bhp nie obligują pracodawcy do pozyskiwania od pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z każdą z udostępnianych im instrukcji bhp.

A w jaki sposób udowodnisz przez inspekcją, że wykonane zostało przeszkolenie? Ja za każdym razem proponuję spisanie odpowiedniego oświadczenia po każdym kursie dla pracowników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...