Skocz do zawartości

Kto może sporządzić intrukcję przeciwpożarową?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej wymienia, że do spełnienia obowiązków z wyżej cytowej ustawy uprawniony jest: "powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technik pożarnictwa" lub też osoby zatrudnione w jednostkach przeciwpożarowych.

BHP-owiec może to być, o ile posiada uprawnienia wyżej wskazane.

 

Odnośnik do odpowiedzi

Każda osoba, która chce stworzyć taką instrukcje koniecznie musi posiadać uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej. Bez tych uprawnień, nie ma  żadnej siły, żeby instrukcja stworzona, przez taką osobę była prawomocna. Tak to działa i proponuję tego przestrzegać, bo nie raz słyszałem o przypadkach, gdzie ktoś tak sobie napisał taką instrukcję i w sytuacji, gdy pojawiła się kontrola był obciążany bardzo wysokimi karami. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Kolega wyżej dobrze mówi. Osoba taka musi mieć uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej. Faktycznie jeżeli stworzysz taką instrukcję bez uprawnień to możesz mieć problemy. Znajomy pracuje w firmie, w której szef tak właśnie postąpił i miał niezłą karę do zapłacenia więc lepiej zainwestować wcześniej i mieć spokój w razie kontroli aniżeli kiedyś w przyszłości wydać niepotrzebnie pieniądze na kary, które będą wyższe aniżeli usługa specjalisty. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 17.08.2016 o 15:52, R.O. napisał:

No właśnie. Jakie są zasady sporządzania takiej intrukcji? Czy może ją sporządzić tylko rzeczoznawca czy np. bhpowiec też?

Taka osoba musi mieć wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej, tytuł zawodowy technika pożarnictwa, wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej, wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa. I chyba tyle, nic więcej mi do głowy nie przychodzi.

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie odpowiedzi są OK jeżeli mowa o instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Ewentualnie, jako osobę, która może sporządzić ten dokument, wymienił bym dodatkowo specjalistę ochrony przeciwpożarowej.

Jeżeli chodzi o instrukcję przeciwpożarową, np "Instrukcja przeciwpożarowa dla toalet publicznych" to już inna sprawa. Tego typu instrukcji nie podpisują osoby sporządzające, a tylko kierownik zakładu pracy jako osoba zatwierdzająca.

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego może opracować osoba posiadające co najmniej kwalifikacje, o których mowa w art. 4 ust. 2b u.o.p, czyli:
1) wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej,
2) tytuł zawodowy technika pożarnictwa,

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności