Skocz do zawartości

Jaki rodzaj czujki dymu wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy istnieją różne typy czujników? Chodzi mi dokładnie o to czy jeżeli będę palił w piecu drewnem i zamontuję czujnik, a potem opał zmienię na węgiel to czujnik może przestać działać? Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, StrażakSamuel napisał:

Nie wiem czy ktoś się spotkał z takim podziałem czujników dymu, są chyba czujniki które działają na różne sposoby pobierania informacji :)

Masz rację w 100 procentach :) Tak jak to ująłeś są 2 rodzaje czujników dymu – izotopowe i fotoelektryczne. Działają bez znaczenia jakiego paliwa używasz ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

Izotopowe (jonizacyjne) czujniki dymu powodują, że powietrze zaczyna przewodzić prąd. Bateria daje słaby prąd elektryczny który przepływa przez zjonizowane powietrze. Jeśli do czujnika trafi substancja która powoduje, że powietrze traci swój ładunek, prąd nie może płynąć. Czujnik wykrywa spadek napięcia.
Nie wydaje mi się dziwne że dezodorant uruchomił czujnik, natomiast czujniki fotoelektryczne emitują podczerwień jeżeli w pomieszczeniu pojawi się dym powoduje on załamanie się emitowanego światła i wtedy czujnik wywołuje alarm.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 4.11.2017 o 16:14, BusinessMan napisał:

To jest sypialnia, dębowe łóżko, duża dębowa szafa na ubrania i dębowe rozsuwane drzwi, podłoga wykładana jest panelami, i mam też objętościowo duże firanki i zasłony. :) Myślę, że tyle powinno wystarczyć :P

Z takiego opisu wynika, że w tym pomieszczeniu ogień może się rozprzestrzenić bardzo szybko więc ze spokojnym sumieniem mogę ci powiedzieć, że najlepszy będzie czujnik izotopowy (jonizacyjny) :)

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, +Ksawery+ napisał:

Z takiego opisu wynika, że w tym pomieszczeniu ogień może się rozprzestrzenić bardzo szybko więc ze spokojnym sumieniem mogę ci powiedzieć, że najlepszy będzie czujnik izotopowy (jonizacyjny) :)

Z jakiego powodu miałbym wybrać akurat ten jonizacyjny? W czym jest lepszy od fotoelektrycznego?

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, BusinessMan napisał:

Z jakiego powodu miałbym wybrać akurat ten jonizacyjny? W czym jest lepszy od fotoelektrycznego?

Zaletą czujnika jonizacyjnego jest to, że wykrywa nawet najmniejszą ilość dymu i substancji jakie związane są z pożarem, dlatego jest polecany do pomieszczeń zagrożonych szybkim rozprzestrzenieniem się pożaru.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 years later...
  • 3 weeks later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności