Skocz do zawartości

Czy trzeba upoważnić kuriera do przetwarzania danych osobowych?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się, czy trzeba upoważniać kuriera do przetwarzania danych osobowych, czy też posiada on może umocowanie ustawowe do przetwarzania danych osobowych naszych klientów, którzy w tym wypadku otrzymają odpowiednie przesyłki. Proszę o pomoc, bo w internecie nie mogę na ten temat znaleźć żadnych informacji ..

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć, moim zdaniem jest taka konieczność. Niestety, ale w tym wypadku tajemnica korespondencji nie jest wystarczającą podstawą do tego, aby przewoźnik był upoważniony do przetwarzania danych osobowych. Z tego też powodu zalecam, aby uzyskać takie upoważnianie od przewoźnika (jeśli się zgodzi), jak nie, to polecam bronić się ewentualnie (co zapewne w praktyce nie będzie potrzebne) tajemnicą korespondecyjną i upoważnieniem ustawowych do przetwarzania tych danych osobowych przez kuriera

Odnośnik do odpowiedzi

A co w przypadku gdy kurierem jest duża firma np. UPS? Wtedy powstaje problem i nie wiem w jaki sposób będę mógł do rozwiązać? W moim przypadku UPS nie chce zgodzić się na podpisanie takiego upoważnienia, uważając że jest uprawnione do dokonywania przesyłek z mocy prawa na podstawie prawa pocztowego, w związku z tym nie potrzebuje odpowiedniego upoważnienia w tym zakresie. Nie wiem czy się zgodzić z tym co mi odpisali, bo mój prawnik uważa inaczej .. Ciekawe co giodo na ten temat

Odnośnik do odpowiedzi

My mamy trochę przesyłek, ale nigdy nie myślałem, że także kuriera trzeba upoważnić do przetwarzania danych osobowych .. Skoro klient wyraża zgodę na przesyłkę, to powinien także wyrazić zgodę (domniemaną) na przekazanie tych danych kurierowi, aby mógł przesłać rzeczy .. To chyba normalne, więc nie wiem po co gonić za przewoźnikiem, aby specjalnie go do tego celu upoważniać. Chyba tylko papiery mnożyć i to zupełnie niepotrzebne ..

Odnośnik do odpowiedzi

U nas w firmie powołano się na prawo pocztowe i żadnego upoważnienia z kurierem nie podpisano. Moim zdaniem to nadgorliwość, aby podpisać takie upoważnienie w tym zakresie.

Cytuj

A co w przypadku gdy kurierem jest duża firma np. UPS? Wtedy powstaje problem i nie wiem w jaki sposób będę mógł do rozwiązać? W moim przypadku UPS nie chce zgodzić się na podpisanie takiego upoważnienia, uważając że jest uprawnione do dokonywania przesyłek z mocy prawa na podstawie prawa pocztowego, w związku z tym nie potrzebuje odpowiedniego upoważnienia w tym zakresie. Nie wiem czy się zgodzić z tym co mi odpisali, bo mój prawnik uważa inaczej .. Ciekawe co giodo na ten temat

GIODO twierdzi, że w tym wypadku trzeba podpisać odpowiednie upoważnienie. A to z tego też powodu, żeby przewoźnik także zapewnił odpowiednie warunki przetwarzania przekazanych mu danych.

Odnośnik do odpowiedzi

Duże firmy, to zazwyczaj międzynarodowe spółki. One mają swoje procedury i średnio przejmują się prawem polskim, aż do momentu, gdy nie dostaną z tego powodu jakiejś kary finansowej. Wtedy zmienią swoje wewnętrzne procedury i ewentualnie zdecydowaliby się podpisać takie upoważnienie, jednak na chwilę obecną w większości wypadków nie ma takiej mowy :D

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Dnia 17.08.2016 o 23:01, Lupo napisał:

Cześć, zastanawiam się, czy trzeba upoważniać kuriera do przetwarzania danych osobowych, czy też posiada on może umocowanie ustawowe do przetwarzania danych osobowych naszych klientów, którzy w tym wypadku otrzymają odpowiednie przesyłki. Proszę o pomoc, bo w internecie nie mogę na ten temat znaleźć żadnych informacji ..

Wydaje mi się, że trzeba upoważnić, a wręcz na pewno jako pracownik zewnętrznej firmy, jak pracownik pracuje w naszej firmie, to również powinien być upoważniony do tego. 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności