Skocz do zawartości

Nemo

Członkowie
 • Liczba zawartości

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Nie wyróżnia się

O Nemo

 • Tytuł
  Nowicjusz
 1. Cześć, mam pytanie. Czy jeśli dane klientów są przetwarzane tylko w programie (zewnętrznym, należącym do innej firmy, który pomaga mi w rozliczeniu się z klientami oraz nadania przesyłek) to mam obowiązek zgłosić taki zbiór do GIODO?
 2. Nic nie warte są gotowe dokumenty .. Niektóre firmy raz zleciły kancelarii opracowanie wzoru i na tej podstawie chcą je sprzedawać. Jeśli ktoś Wam tego nie dostosuje, do twoich możliwości to nie ma szansy, aby taki wzór był poprawnie wykonany. Mało kto się na takie sztuczki nabiera, ale ciągle zdarzają się takie przypadki. Niektórzy już tworzą taką dokumentację za 400-500zł, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem w ostatecznym rozrachunku.
 3. Najłatwiej jest zrobić kopię zapasową na dysk przenośny. Jeśli nie produkujecie danych w nie wiadomo jakiej ilości, to w zupełności Wam to wystarczy, a nie będzie kosztować kroci. Ponadto, w ten sposób łatwo można zarządzać danymi i w ten sposób je zabezpieczać. Wiele osób o tym zapomina, a czasem odzyskanie danych w przypadku uszkodzenia komputera może być drogie.
 4. Moim zdaniem robienie zdjęć pracownikom narusza ustawę o pr. autorskim. W tym wypadku naruszasz ich wizerunek, gdy nie posiadasz zgody, albo też pracownicy nie stanowią jakiegoś większego skupiska (np. duże hale produkcyjne). Z pewnością nie można robić zdjęć pojedynczym pracownikom.
 5. Udaj się albo do dietetyka, aby wskazał Ci ile kalorii zużywane jest podczas pracy na budowie (konkretnym stanowisku), albo przyjmij że jest to powyżej 2000 kcal i zapewnij odpowiednie posiłki. Dalsze przepisy cytowanego przez Omen rozporządzenia wskazują, że posiłek ten ma posiadać około 1000 kcal i być w odpowiednich proporcjach tj. 55 % węglowodany, 30% białko i reszta tłuszcz. Wiele zakładów pracy rozwiązuje ten problem w ten sposób, że daje pracownikom kartki na produkty żywnościowe, zamiast wydawać im posiłki.
 6. Rozumiem, że to postanowienie dotyczy się pracy w przestrzeniach zamkniętych? tj. halach, biurach, magazynach etc?
 7. Tak jak pisze Adam, ceny tutaj nie mają większego znaczenia, gdyż są do siebie bardzo zbliżone. Po prostu niech dana odzież spełnia wymagania, które narzuca prawo i będzie wszystko ok. Tutaj warto skonsultować się z pracownikiem, aby być pewnym, czy dana odzież będzie na pewno pasować do danych warunków pracy.
 8. Cześć, prawo tego nie reguluje. Jest to tylko kwestia wewnątrz zakładu. Możesz to w regulaminie pracy zaznaczyć taki obowiązek, pod groźbą odnotowania przewinienia etc. Ale prawo nie nakazuje stosowania kamizelek odblaskowych przy operowaniu wózkami widłowymi. Z pewnością warto wprowadzić taki obowiązek, aby było po prostu bezpieczniej w firmie.
 9. Podobnie u nas też jest to powierzone jednemu pracownikowi, który zajmuje się danymi. Nie wiem ile ma dodatku, ale wiele tego nie ma. Jednak jest z tego zadowolony i przez kilka lat pełni już wolę ABI-ego z powodzeniem. Kiedyś był obligatoryjnie, więc musiliśmy mieć w firmie jakiegoś, a teraz po prostu dla wygody tak zostało, jak było wcześniej. Zawsze to kilka kłopotów z głowy mniej.
 10. U nas w firmie powołano się na prawo pocztowe i żadnego upoważnienia z kurierem nie podpisano. Moim zdaniem to nadgorliwość, aby podpisać takie upoważnienie w tym zakresie. GIODO twierdzi, że w tym wypadku trzeba podpisać odpowiednie upoważnienie. A to z tego też powodu, żeby przewoźnik także zapewnił odpowiednie warunki przetwarzania przekazanych mu danych.
 11. Jest jedna furtka Panowie. Mianowicie, wystarczy tylko wskazać, że dane przetwarzane w programach WORD oraz EXCELL służą wyłącznie do wydruku. W ten sposób stosowanie tych programów jest legalne. Chociaż czasem ciężko będzie to w praktyce obronić, że zastosowanie tego typu programów, które są stosowane każdego dnia i dane tam raczej przybywają, niż ubywają służy wyłącznie do celów wydruku.
 12. Haha W praktyce nie da się tego stosować. Jest to jak dla mnie dokument poglądowy, które na szczęście nie jest przez nikogo kontrolowany, a więc tym samym jakiekolwiek sankcje są tylko widmem. W tym wypadku nasza firma, co może, to stara się wypełnić, ale nie spełnia obowiązku rozliczności (z powodów o których pisali koledzy wcześniej) i też haseł nie mamy wprowadzonych do aplikacji, bo byłoby to zbyt uciążliwe.
 13. Przecież polityka prywatności nie jest dokumentem wymaganym .. Coś takiego w ogóle nie istnieje i jest to tylko i wyłącznie naciąganie klientów na kasę .. Dlaczego w ogóle ludzie to kupują. Co więcej, w polityce prywatności trzeba tylko określić dwa postanowienia z art. 24/25 uodo oraz 173 pr. telekomunikacyjnego - więc wiele roboty z tym nie ma. Można to z powodzeniem zrobić samemu
 14. Kopiujesz tylko te dane, które posiadasz w systemie (na kompie) .. Innych danych w ogóle nie kopiujesz, czyli tych, które znajdują się w różnych programach. Inne osoby są w tym wypadku upoważnione do przetwarzania tego typu danych, a więc tym samym zabezpieczenia tych danych (czyli wykonywania kopii). Ty tylko musisz zadbać o to, aby UPS podpisała upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.
 15. Na oferii wstawiłem kiedyś ogłoszenie, aby stworzono dla mnie politykę bezpieczeństwa oraz instrukcję zarządzania systemem informatycznym. Najtaniej ktoś oferował stworzenie tych dokumentów za 400 zł, a najdrożej za 2500. Jest dość duży rozstrzał, przede wszystkim gdy idzie o doświadczenie określonych osób. Zajmują się tym zarówno duże kancelarie, jak i też osoby, które dopiero co skończyły studia prawnicze, albo nawet nie mają nic wspólnego z prawem
×
×
 • Dodaj nową pozycję...