Skocz do zawartości
Kronos

Czy gaśnica musi wisieć?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Jak w tytule czy gaśnica musi wisieć na ścianie? Jeżeli tak to na jakiej wysokości? Z góry dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam serdecznie! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Cześć

Pierwsze słyszę, że gaśnica musi wisieć na ścianie. Z tego co się orientuję to ma być do niej po prostu nie ograniczony dostęp. Posiłkuję się tutaj : 

Cytuj

§ 33 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:
1) w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
a) przy wejściach do budynków,
b) na klatkach schodowych,
c) na korytarzach,
d) przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;
2) w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);
3) w obiektach wielokondygnacyjnych - w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

Jak sam widzisz nie ma tam ani słowa o tym, że gaśnica ma być umieszczona na ścianie. Ma być do niej łatwy i nie ograniczony dostęp. Wiadomo, że jeżeli umieszczasz ją już na ścianie to warto, żeby była na takiej wysokości, żeby nie było potrzeby używania drabiny, żeby ją zdjąć. Chodzi, o to, żeby nie przesadzać z wysokością i nie umieszczać jej 2 metry od ziemi. Nie wszyscy ludzie są tak wysocy :P

Z drugiej strony gaśnice w szkołach itp powinny być wyżej niż wzrost dzieciaków bo wiadomo, że w młodym wieku do głowy przychodzą różne głupoty a zabawa gaśnicą w moich czasach szkolnych to było niezłe osiągnięcie i kupa śmiechu. No...do czasu aż przyszedł nauczyciel...

Podsumowywać nie musisz wieszać gaśnicy. Jednak możesz to zrobić i czasami z praktycznego punktu widzenia ma to dużo sensu. Jednak decyzja należy do Ciebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Andrzej ma rację, nigdzie w przepisach nie jest podane, że gaśnica ma wisieć. Musisz jedynie pamiętać o tym, że do najbliżej gaśnicy musi być odległość nie większa niż 30 metrów oraz, że ma być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 metra.

Przepisy nie regulują tego, że ma wisieć i na jakiej wysokości. Jedyne opisują reguły związane z wyposażeniem obiektu w gaśnice i ich rozmieszczeniem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

A czy gaśnice muszą być też umieszczone na klatkach schodowych budynków do wynajęcia? Zastanawiam się, bo wynajmuję jeden budynek dla dwóch najemców (po jednym piętrze). W sumie żadnych gaśnic nie dałem, bo w blokach/budynkach mieszkaniowych nie widziałem jeszcze gaśnicy (a przynajmniej sobie tego nie przypominam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jak najbardziej gaśnica powinna się znajdować na klatce schodowej, aktualnie już nie mam czasu, żeby Ci znaleźć ten przepis ale wieczorem Ci poszukam źródła. I to dość dziwne, że nie widziałeś jeszcze nigdy gaśnicy na klatce schodowej. To jeden z takich miejsc gdzie gaśnica powinna się znajdować! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

http://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/gasnice_-_zasady_rozmieszczania

Zapoznaj się z tym linkiem. A dokładnie z:

4. Gaśnice w obiektach powinny być rozmieszczone:

w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:

  • przy wejściach do budynków,
  • na klatkach schodowych,
  • na korytarzach,
  • przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz,

Tak jak więc sam widzisz na klatce schodowej gaśnica musi być. Straż państwowa to pewne źródło informacji i zna się na rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości, nie wiem dlaczego tak właśnie myślałem, pewnie z takiego powodu, że bardzo często gaśnice właśnie są umieszczone na jakiś hakach i powieszone na ścianach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Dariusz.P napisał:

A czy gaśnice muszą być też umieszczone na klatkach schodowych budynków do wynajęcia? Zastanawiam się, bo wynajmuję jeden budynek dla dwóch najemców (po jednym piętrze). W sumie żadnych gaśnic nie dałem, bo w blokach/budynkach mieszkaniowych nie widziałem jeszcze gaśnicy (a przynajmniej sobie tego nie przypominam)

Z tego co się orientuję to gaśnice muszą być na klatkach schodowych również. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Na klatkach schodowych muszą być, ale nie budynków mieszkalnych (tak znalazłem tutaj - http://www.straz.choszczno.pl/index.php?file=prewencja&prew_id=gasnice ). Jednak w moim wypadku mamy do czynienia z budynkiem zamieszkania zbiorowego chyba (tj. zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w § 3 pkt 5 r.w.t. - budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe). Z racji tego, że dom wynajmuję głównie w okresie letnim, aby można było w nim wypocząć to wnioskuję, że kwalfikuję się do obligatoryjnego posiadania jednej gaśnicy 2kg/100m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Darek, dobrze piszesz. Czy ktoś z Was w domu trzyma gaśnicę na ścianie? :)

Gaśnica musi być po prostu łatwo widoczne i dostępna. U nas w firmie znajdują się po prostu na ziemi, koło szafy. Każdy wie, gdzie w razie czego jest i w jaki sposób z niej skorzystać. Warto pamiętać, że gdy mamy piętrowy budynek, to na każdym piętrze znajdującym się pod naszym zarządem muszą być w tym samym miejscu (aby nie wprowadzać kogoś w błąd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

No dokładnie ja mam u siebie stojącą i nie ma z tym problemu. Nikt ci się nie przyczepi że gaśnica musi wisieć. Wisieć to jedynie musi instrukcja bezpieczeństwa, a gaśnice z reguły wiszą bo wtedy jest do nich najlepszy dostęp i najłatwiejszy dlatego łatwiej powiesić taką gaśnice i się niczym nie przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...