Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Adres IP a dane osobowe

Recommended Posts

"Za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące osoby fizycznej lub wszelkie informacje możliwe do zidentyfikowania tej osoby. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić przez numer identyfikacyjny lub jeden z czynników fizycznych, fizjologicznych, umysłowych, kulturowych czy społecznych. Danymi osobowymi są zatem takie dane, które pozwalają na określenie tożsamości konkretnej osoby, jak również na określenie jej tożsamości przy pewnym nakładzie kosztów, czasu lub działań. Opinia Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych, powołanej przez Parlament Europejski i Radę Europejską (rozdz. III pkt 3 przykład 15) uznała literalnie adres IP za dane dotyczące osoby możliwej do zidentyfikowania, stwierdzając, że: "dostawcy usług internetowych oraz menedżerowie lokalnych sieci mogą, stosując rozsądne środki, zidentyfikować użytkowników internetu, którym przypisali adresy ip ponieważ systematycznie zapisują w plikach daty, czas trwania oraz dynamiczny adres IP (czyli ulegający zmianie po każdym zalogowaniu) przypisany danej osobie. To samo odnosi się do dostawców usług internetowych, którzy prowadzą rejestr (logbook) na serwerze HTTP Nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach można mówić o danych osobowych, w rozumieniu art. 2 Dyrektywy"."

Udostępnij ten post


Link to postu

Zdaniem GIODO tak, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w połączeniu z innymi danymi umożliwi nam poznanie innej osoby. Np: jak masz adres IP + informacje na temat osoby, która korzysta z określonego urządzenia, do którego jest przypisany adres IP. Jednak GIODO twierdzi, że sam adres IP powinien być zabezpieczony tak jak dane osobowe, nawet gdy nie mamy pewności, co do tego, czy jest on daną osobową.

Udostępnij ten post


Link to postu

Tak, nie wiadomo czy adres IP umożliwi Ci poznanie tożsamości określonej osoby, czy też nie. W związku z tym należy go traktować jako dane osobowe, chyba że masz tylko kilka adresów IP i na pewno wiesz, że nie ustalisz tożsamości osoby za nim stojącej. Moim zdaniem to błędna koncepcja, bo jak samemu można ustalić tożsamość po adresie IP? Nie da się, w tym wypadku trzeba wystąpić do sądu/policji aby zmusiła ISP do podania nam danych, a do tego trzeba mieć podstawę .. Inaczej się nie da .

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×