Skocz do zawartości

Osoba zmarła a ochrona danych osobowych


Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy, określa ona „zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych”. Pojęciem „osoby fizycznej” w prawie określa się człowieka uczestniczącego w stosunkach prawnych, który posiada tzw. zdolność prawną – może być podmiotem praw i obowiązków. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ustawa o ochronie danych osobowych określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych (art. 2 ust. 1 ustawy). 

Ustawę stosuje się zatem tylko do danych osobowych osób fizycznych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią osobą fizyczną jest człowiek uczestniczący w stosunkach prawnych. Zdolność prawna człowieka, a tym samym zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków ustaje z chwilą jego śmierci. Osoba zmarła nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach prawnych i nie może być uznana za osobę fizyczną. 

Odnośnik do odpowiedzi

Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie chronią danych osoby zmarłej. W tym wypadku można liczyć się jedynie z możliwością wniesienia powództwa o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 23 KC, ale na uodo nie można się już powołać.

Odnośnik do odpowiedzi

A dałbym sobie głowę uciąć, że przepisy ustawy o ochronie danych osobowych znajdą swoje zastosowanie także do osób zmarłych .. A co z obowiązkiem przechowywania danych osobowych? Skoro ustawa o ochronie danych osobowych już nie chroni takich danych, to mogę je po prostu usunąć?

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności