Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Osoba zmarła a ochrona danych osobowych

Recommended Posts

Czy dane osób zmarłych podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych? jak to wygląda prawnie? gdzie przechowuje się takie dane?

Udostępnij ten post


Link to postu

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy, określa ona „zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych”. Pojęciem „osoby fizycznej” w prawie określa się człowieka uczestniczącego w stosunkach prawnych, który posiada tzw. zdolność prawną – może być podmiotem praw i obowiązków. 

Udostępnij ten post


Link to postu

Ustawa o ochronie danych osobowych określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych (art. 2 ust. 1 ustawy). 

Ustawę stosuje się zatem tylko do danych osobowych osób fizycznych. Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią osobą fizyczną jest człowiek uczestniczący w stosunkach prawnych. Zdolność prawna człowieka, a tym samym zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków ustaje z chwilą jego śmierci. Osoba zmarła nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach prawnych i nie może być uznana za osobę fizyczną. 

Udostępnij ten post


Link to postu

Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie chronią danych osoby zmarłej. W tym wypadku można liczyć się jedynie z możliwością wniesienia powództwa o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 23 KC, ale na uodo nie można się już powołać.

Udostępnij ten post


Link to postu

A dałbym sobie głowę uciąć, że przepisy ustawy o ochronie danych osobowych znajdą swoje zastosowanie także do osób zmarłych .. A co z obowiązkiem przechowywania danych osobowych? Skoro ustawa o ochronie danych osobowych już nie chroni takich danych, to mogę je po prostu usunąć?

Udostępnij ten post


Link to postu

Do zmarłych już ustawa nie znajdzie swojego zastosowania. A szkoda, bo często te prawa są naruszane po śmierci określonej osoby .. Moim zdaniem to poważne nadużycie :/

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×