Skocz do zawartości
  • 0

Wypadek w pracy


kasia1988-k4
Go to solution Solved by Rafał Wielgus,

Pytanie

Dzień dobry,

 

we wrześniu tego roku mój tata miał wypadek w pracy, poślizgnął się na schodach, upadł i rozciął sobie głowę. W szpitalu założono mu 3 szwy. Przez miesiąc był na zwolnieniu lekarskim. Do dnia dzisiejszego ZUS nie wypłacił mu zasiłku chorobowego, bo wciąż wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Został wezwany osobiście na kontrolę (mimo, że już od miesiąca normalnie pracuje) i powiedziano mu, że nie dostanie odszkodowania. W protokole było napisane m.in. że nie zachował ostrożności i nie trzymał się poręczy schodząc ze schodów w pracy (sprawdzono na kamerze). Czy to w ogóle zgodne z prawem aby na takiej podstawie nie wypłacono odszkodowania za wypadek w pracy?
Proszę o odpowiedź.
Dziękuję
Katarzyna W.

Odnośnik do odpowiedzi

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Solution

Na odmowę ZUS przysługuje odwołanie do sądu pracy i w tym przypadku należy z tego skorzystać. Definicja wypadku nie definiuje winy pracownika, muszą być jedynie spełnione cztery warunki i w tym przypadku zostały spełnione. Protokół postępowania powypadkowego definiuje również rażące niedbalstwo pracownika. Czy nietrzymanie się poręczy jest rażącym niedbalstwem, raczej nie. Dodatkowo w odwołaniu do sądu należy się powołać na przyczynę wypadku i zadać sobie pytanie: czy nie trzymanie się poręczy miało wpływ na to, że wypadek się wydarzył? Bo równie dobrze, mógł się trzymać poręczy i tak wypadek by się zdarzył, po prostu nieszczęśliwy wypadek. Proszę również pamiętać, że jednym z głównych zadań ZUS jest ograniczenie wypłacania świadczeń ze względu na oszczędności i wydaje mi się że w tym przypadku ma to zastosowanie.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności