Skocz do zawartości

Lista mailingowa


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy wraz z tym jak użytkownik loguje się na nasze forum to wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w celach związanych z tym reklamą forum/portalu, czy też muszę uzyskać odrębną zgodę? Trochę tych maili mam, a chciałbym przetwarzać dane osobowe zgodnie z prawem, słyszałem że są dość dotkliwe konsekwencje, za nieprzestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych. Najlepiej proszę o wskazanie podstawy prawnej

Odnośnik do odpowiedzi

Przyjmuje się, że samo podanie adresu e-mail wystarcza do tego, aby można było przesyłać mu materiały reklamowe od administratora danych (a nie osób trzecich). Tą kwestię reguluje art. 23 ust. 1 pkt ustawy o ochronie danych osobowych tj. "1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy: 5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą." A zgodnie z art 23 ust 4 ". Za prawnie usprawiedliwiony cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, uważa się w szczególności:  
1) marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych;  2) dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej."

W związku z tym, jeśli chcesz dostarczać wiadomości związane z forum/stroną do klientów to nie ma problemu, ale gdy będziesz przesyłał wiadomość firm trzecich to będzie podlegał pod karę 3% rocznego przychodu za przesyłanie spamu.

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteś pewien Marcus, że nie trzeba mieć odrębnej zgody na możliwość przetwarzania danych z newslettera? Zawsze wydawało mi się, że trzeba coś zaznaczyć i wyrazić zgodę na to. Ale to co piszesz ma sens, w szczególności:

"Za prawnie usprawiedliwiony cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, uważa się w szczególności:  
1) marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych"

Zatem jeśli nie będziemy przesyłać informacji od innych firm to wszystko powinno być ok :) Tylko z drugiej strony użytkownik nie może nawet wyrazić sprzeciwu, a my możemy w domniemany sposób wysyłać mu e-mail tylko z tego powodu, że się u nas zarejestrował?

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Dariusz.P napisał:

Jesteś pewien Marcus, że nie trzeba mieć odrębnej zgody na możliwość przetwarzania danych z newslettera? Zawsze wydawało mi się, że trzeba coś zaznaczyć i wyrazić zgodę na to. Ale to co piszesz ma sens, w szczególności:

"Za prawnie usprawiedliwiony cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, uważa się w szczególności:  
1) marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych"

Zatem jeśli nie będziemy przesyłać informacji od innych firm to wszystko powinno być ok :) Tylko z drugiej strony użytkownik nie może nawet wyrazić sprzeciwu, a my możemy w domniemany sposób wysyłać mu e-mail tylko z tego powodu, że się u nas zarejestrował?

Tak to właśnie działa, rejestrując się na forum zgadzamy się na to, żeby dostawać maile od administratora forum. To nie jest nic szczególnego i moim zdaniem też nie jest zbyt uciążliwe, na ogół ich nawet się nie czyta. Ma to też swoje plusy bo czasami jesteśmy informowani o tym, że ktoś napisał do nas PW itp. 

 

Odnośnik do odpowiedzi

No nie wiem, dla mnie przesyłane wiadomości od administratora to ciągle spam. Rzadko zdarza się, aby przesłane wiadomości były naprawdę wartościowe, z tego też powodu nie mam zaufania do różnego rodzaju e-maili, które otrzymuję każdego dnia. Problem w tym, że potem skrzynka pocztowa wygląda jak wygląda. Jeden wielki worek spamu :P

Odnośnik do odpowiedzi

A czy to działa także względem cudzoziemców? Jak to wygląda w UE i na świecie? Nie wiem w jaki sposób zapewnić im odpowiednią informację oraz czy nie jest to kwestia regulowana przez poszczególne ustawy?

Odnośnik do odpowiedzi

W UE jest tak samo, bo mamy uodo wprowadzone na mocy tej samej dyrektywy. Więc możesz ich poinformować w ten sam sposób, chociaż warto by było wtedy przetłumaczyć regulamin na ich język (jeśli masz jakąś grupę docelową).

Cytuj

Czyli, że co? Jak się tutaj zarejestrowałem to mój mail może zostać "przekazany" dalej?  

Nie, admin może tylko sam wysyłać oferty związane z tym forum

Odnośnik do odpowiedzi

Spamu i tak będziesz pełno otrzymywał, bo niestety mało kto szanuje naszą prywatność, albo też to sam operator poczty przesyła do nas masę wiadomości - tak jak np. onet. Niektórzy tworzą nielegalne bazy danych, do których dodają nasze konta bez żadnej zgody. No i warto też się zastanowić, na ilu forach się rejestrujemy/stronach i z ilu tych miejsc mogą do nas zostać wysyłane wiadomości.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności