Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ArturBejm

Przekazywanie danych do Niemiec - wymogi prawne

Recommended Posts

Cześć, czy w związku z przekazywaniem danych do Niemiec trzeba spełnić jakieś szczególne wymogi prawne? Korzystamy z zdalnych pulpitów na których pracujemy, w związku z tym do wszystkich przetwarzanych przez nas danych dostęp ma spółka macierzysta w Niemczech. Ponadto, wszelkie dane są przechowywane tam w Niemczech, co może mieć znacznie dla poniższego pytania. W związku z tym mam pytanie, czy trzeba spełnić jakieś szczególne wymagania prawne, a jeśli takie to proszę o wskazanie podstawy prawnej.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu

Dzięki za artykuł, rzeczywiście dał odpowiedź na stawiane pytanie:

"Należy bowiem podkreślić, że zgodnie z definicją legalną określoną w art. 7 pkt 7 ustawy o ochronie danych osobowych, przez państwo trzecie rozumie się państwo nienależące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie ustawodawca wprowadził jedynie dodatkowe wymogi dotyczące przekazywania danych osobowych do państw trzecich. Oznacza to, że przepływ danych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest traktowany tak samo, jak transfer danych na terytorium Polski. Zasada ta dotyczy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz tych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są członkami UE (obecnie to: Norwegia, Islandia i Lichtenstein)."

Udostępnij ten post


Link to postu

Zwróć jeszcze uwagę na to, czy ta firma ma odpowiednie upoważnienie (od Ciebie, w formie pisemnej) do przetwarzania danych osobowych, bo pomimo tego, że będziesz mógł stosować polską ustawę, to nie będziesz mógł zapominać o wykonaniu wynikających z nich postanowień. Od 2018 wejdzie rozporządzenie UE, które  już w ogóle zunifikuje całe prawo UE w tym zakresie

Udostępnij ten post


Link to postu

Jeśli szukasz odpowiedzi ze strony UE, to masz dyrektywę 95/46/WE w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych.  Motyw 56 preambuły stanowi, iż "Transgraniczny przepływ danych osobowych jest koniecznym warunkiem rozwoju handlu międzynarodowego; ochrona osób jaką niniejsza dyrektywa gwarantuje we Wspólnocie nie stanowi przeszkody dla przekazywania danych osobowych do państw trzecich, które zapewniają odpowiedni stopień ochrony; prawidłowość stopnia ochrony danych zapewnianej przez państwo trzecie należy oceniać w świetle wszystkich okoliczności dotyczących operacji przekazywania danych lub zestawu takich operacji."

To oznacza, iż dyrektywa (a więc akt prawny, który ma być implementowany w wszystkich państwach członkowskich) ma zapewnić ochronę we wszystkich państwach wspólnoty i w tym wypadku nie trzeba dbać o to, czy jest tam odpowiedni poziom ochrony, bo istnieje domniemanie, iż skoro dyrektywa była implementowana to jest odpowiedni poziom ochrony danych osobowych zachowany. Inaczej jest w państwach trzecich tj. poza unią europejską, gdzie w tym wypadku musi być pierwsze sprawdzone, czy państwo trzecie zapewnia odpowiedni poziom ochrony.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×