Skocz do zawartości
Sonsty765

Budynek do rozsypki

Rekomendowane odpowiedzi

Co dzieje się, jeśli taki budynek zostanie uznany za zagrażający życiu? czy można to tak zostawić i mieszkać sobie? czy jest obowiązek podjęcia działań?
Co jeśli dojście ewakuacyjne jest przekroczone o np 80%?? czy należy też koniecznie podjąć jakieś działania? np oddymianie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tu masz podstawę prawną ktora w ogóle określa czy budynek jest traktowany jako zagrażający życiu. 

Cytat

Dz.U.2010.109.719 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

1. Użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji ludzi.
2. Podstawą do stwierdzenia, że w budynku występują warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 45, może być:
1) szerokość przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu bądź spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, mniejsza o ponad jedną trzecią od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
2) długość przejścia lub dojścia ewakuacyjnego większa o ponad 100 % od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
3) występowanie w pomieszczeniu strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej:
a) okładziny sufitu lub sufitu podwieszonego z materiału łatwo zapalnego lub kapiącego pod wpływem ognia, bądź wykładziny podłogowej z materiału łatwo zapalnego,
b) okładziny ściennej z materiału łatwo zapalnego na drodze ewakuacyjnej, jeżeli nie zapewniono dwóch kierunków ewakuacji;
4) niewydzielenie ewakuacyjnej klatki schodowej budynku wysokiego innego niż mieszkalny lub wysokościowego, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych;
5) niezabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych, w sposób w nich określonych;
6) brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w odniesieniu do strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z tej strefy na zewnątrz budynku.
3. Właściciel lub zarządca budynku, o którym mowa w ust. 1, zobowiązany jest zastosować rozwiązania zapewniające spełnienie wymagań bezpieczeństwa pożarowego w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz co tak naprawdę każdy moze stwierdzić czy budynek jest zagrażający życiu. Jak widać nie trzeba ku temu tak wiele - tak wnioskuje po podstawie prawnej. Wystarczy brak odpowiedniego oświetlenie czy niezabezpieczenie dróg ewakuacyjnych. To naprawdę niewiele. 

Ale jeśli stwierdzono, ze budynek nie nadaje się do mieszkania i życia to trzeba coś zadziałać. Jeśli decyzja pochodzi od PSP to w nniej jest określone co należyzrobić i jest podany termin w którym trzeba się z tego wywiązać. Ale zazwyczaj w takich decyzjach nie ma zakazu użytkowania budynku.

Jeśli budynek uznaje się za zagrażający życiu to należy go dostosować do przepisów techniczno-budolwanych. To zazwyczaj wiąże się z ekspertyzą technicznąś. Zatem albo trzeba budynek dostosować albo usunąć zagrożenie życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...