Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Sonsty765

Budynek do rozsypki

Recommended Posts

Co dzieje się, jeśli taki budynek zostanie uznany za zagrażający życiu? czy można to tak zostawić i mieszkać sobie? czy jest obowiązek podjęcia działań?
Co jeśli dojście ewakuacyjne jest przekroczone o np 80%?? czy należy też koniecznie podjąć jakieś działania? np oddymianie ?

Udostępnij ten post


Link to postu

Tu masz podstawę prawną ktora w ogóle określa czy budynek jest traktowany jako zagrażający życiu. 

Cytat

Dz.U.2010.109.719 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

1. Użytkowany budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji ludzi.
2. Podstawą do stwierdzenia, że w budynku występują warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 45, może być:
1) szerokość przejścia, dojścia lub wyjścia ewakuacyjnego albo biegu bądź spocznika klatki schodowej służącej ewakuacji, mniejsza o ponad jedną trzecią od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
2) długość przejścia lub dojścia ewakuacyjnego większa o ponad 100 % od określonej w przepisach techniczno-budowlanych;
3) występowanie w pomieszczeniu strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej:
a) okładziny sufitu lub sufitu podwieszonego z materiału łatwo zapalnego lub kapiącego pod wpływem ognia, bądź wykładziny podłogowej z materiału łatwo zapalnego,
b) okładziny ściennej z materiału łatwo zapalnego na drodze ewakuacyjnej, jeżeli nie zapewniono dwóch kierunków ewakuacji;
4) niewydzielenie ewakuacyjnej klatki schodowej budynku wysokiego innego niż mieszkalny lub wysokościowego, w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych;
5) niezabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych, w sposób w nich określonych;
6) brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w odniesieniu do strefy pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II lub ZL V albo na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z tej strefy na zewnątrz budynku.
3. Właściciel lub zarządca budynku, o którym mowa w ust. 1, zobowiązany jest zastosować rozwiązania zapewniające spełnienie wymagań bezpieczeństwa pożarowego w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu

Wiesz co tak naprawdę każdy moze stwierdzić czy budynek jest zagrażający życiu. Jak widać nie trzeba ku temu tak wiele - tak wnioskuje po podstawie prawnej. Wystarczy brak odpowiedniego oświetlenie czy niezabezpieczenie dróg ewakuacyjnych. To naprawdę niewiele. 

Ale jeśli stwierdzono, ze budynek nie nadaje się do mieszkania i życia to trzeba coś zadziałać. Jeśli decyzja pochodzi od PSP to w nniej jest określone co należyzrobić i jest podany termin w którym trzeba się z tego wywiązać. Ale zazwyczaj w takich decyzjach nie ma zakazu użytkowania budynku.

Jeśli budynek uznaje się za zagrażający życiu to należy go dostosować do przepisów techniczno-budolwanych. To zazwyczaj wiąże się z ekspertyzą technicznąś. Zatem albo trzeba budynek dostosować albo usunąć zagrożenie życia.

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×