Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Małami123

Mam problemy na pogotowaniu - nie chcą wydać dokumentacji

Recommended Posts

Czy pogotowie ratunkowe (zakład opieki zdrowotnej) może odmówić wydania dokumentacji medycznej dotyczącej zmarłego członka rodziny?

Mój ojciec jakiś czas temu zmarł w szpitalu, nie chcą wydać mi jego dokumentacji, co mam robić?

Zgodnie z  art. 26 ust.1 i art. 27 pkt. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta  Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz 419 z poźn. zm.) pacjent/jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do udostępniania dokumentacji medycznej :
1)  do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2)  poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii, przy czym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma prawo wprowadzić opłaty, w wysokości określonej przez ww. ustawę,
3)  poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

Niestety, ale nie ma szans, aby uzyskać taką dokumentację, gdy nikt z rodziny nie zostąl upoważniony. W tym wypadku jedyną szansą jest wytoczenie powództwa o ustalenie prawa wglądu w dokumentację medyczną, albo uzyskanie wglądu do akt w związku z postępowaniem przed Wojewódzką Komisją do spraw zdarzeń medycznych (czyli podejrzeniem błędu lekarskiego). Czyli nie będzie to takie proste.

O takich sprawach należy myśleć za życia, a nie po śmierci. Niestety, ale często po śmierci jest już po ptakach i będą problemy z licznymi upoważnieniami do informacji po określonej osobie, albo też dokumentacji. Warto o tym pomyśleć jeszcze za życia, aby złożyć odpowiednie upoważnienia.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować