Skocz do zawartości
Małami123

Mam problemy na pogotowaniu - nie chcą wydać dokumentacji

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pogotowie ratunkowe (zakład opieki zdrowotnej) może odmówić wydania dokumentacji medycznej dotyczącej zmarłego członka rodziny?

Mój ojciec jakiś czas temu zmarł w szpitalu, nie chcą wydać mi jego dokumentacji, co mam robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zgodnie z  art. 26 ust.1 i art. 27 pkt. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta  Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz 419 z poźn. zm.) pacjent/jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do udostępniania dokumentacji medycznej :
1)  do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2)  poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii, przy czym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma prawo wprowadzić opłaty, w wysokości określonej przez ww. ustawę,
3)  poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Niestety, ale nie ma szans, aby uzyskać taką dokumentację, gdy nikt z rodziny nie zostąl upoważniony. W tym wypadku jedyną szansą jest wytoczenie powództwa o ustalenie prawa wglądu w dokumentację medyczną, albo uzyskanie wglądu do akt w związku z postępowaniem przed Wojewódzką Komisją do spraw zdarzeń medycznych (czyli podejrzeniem błędu lekarskiego). Czyli nie będzie to takie proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

O takich sprawach należy myśleć za życia, a nie po śmierci. Niestety, ale często po śmierci jest już po ptakach i będą problemy z licznymi upoważnieniami do informacji po określonej osobie, albo też dokumentacji. Warto o tym pomyśleć jeszcze za życia, aby złożyć odpowiednie upoważnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...