Skocz do zawartości

Obowiązek posiadania czujników gazu i dymu


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co pamiętam to parę lat temu był pomysł na wprowadzenie obowiązku posiadania czujnika gazu/czadu w różnego rodzaju obiektach budowlanych. Niestety nie wiem czy te przepisy weszły w życie czy skończyło się wyłącznie na planach. Ceny najtańszych czujników kształtują się w granicach 100 zł, natomiast najdroższe nawet kilkaset złotych.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...
Cytat

Proponowane zmiany w Prawie budowlanym przewidują, że projektowane i budowane budynki mieszkalne będą musiały spełniać wymagania dotyczące między innymi ochrony przed dymem i tlenkiem węgla (czadem).

Właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego będą mieli obowiązek zapewnić ochronę przed dymem i czadem poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników.

Z tego wynika więc że taki obowiązek leży na osobach które administrują lub zarządzają budynkami mieszkalnymi. Nie ma takiego obowiązku więc zwykły mieszkaniec bloku czy kamienicy, za to ma osoba która jest właścicielm bloku czy kamienicy.

Odnośnik do odpowiedzi

Cytuję:

Cytat

Także do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ma zostać wprowadzony przepis, w myśl którego właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową będzie miał obowiązek:

wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice a także czujkę dymu i czujnik tlenku węgla (czadu);

zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, a także czujek dymu i czujników tlenku węgla (czadu). Zgodnie z założeniami omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. Obecnie trafi do pierwszego czytania w Sejmie.

 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności