Skocz do zawartości
Bogus12

Obowiązek posiadania czujników gazu i dymu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś obowiązek posiadania czujników do wykrywania czadu, gazu itp?

Jesli tak, to jaki koszt jest takiego czujnika? można samemu go zainstalować? jakie parametry powinien mieć taki czujnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co pamiętam to parę lat temu był pomysł na wprowadzenie obowiązku posiadania czujnika gazu/czadu w różnego rodzaju obiektach budowlanych. Niestety nie wiem czy te przepisy weszły w życie czy skończyło się wyłącznie na planach. Ceny najtańszych czujników kształtują się w granicach 100 zł, natomiast najdroższe nawet kilkaset złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Proponowane zmiany w Prawie budowlanym przewidują, że projektowane i budowane budynki mieszkalne będą musiały spełniać wymagania dotyczące między innymi ochrony przed dymem i tlenkiem węgla (czadem).

Właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego będą mieli obowiązek zapewnić ochronę przed dymem i czadem poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników.

Z tego wynika więc że taki obowiązek leży na osobach które administrują lub zarządzają budynkami mieszkalnymi. Nie ma takiego obowiązku więc zwykły mieszkaniec bloku czy kamienicy, za to ma osoba która jest właścicielm bloku czy kamienicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Cytuję:

Cytat

Także do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ma zostać wprowadzony przepis, w myśl którego właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową będzie miał obowiązek:

wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice a także czujkę dymu i czujnik tlenku węgla (czadu);

zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, a także czujek dymu i czujników tlenku węgla (czadu). Zgodnie z założeniami omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. Obecnie trafi do pierwszego czytania w Sejmie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×