Skocz do zawartości

Administrator systemu informatycznego - kiedy trzeba powołać?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, kiedy trzeba powołać administratora systemu informatycznego? Czy jest on wymagany w jakiś przypadkach, czy po prostu tylko warto z niego skorzystać w określonych przypadkach? Jakie pełni on zadania w firmie, jakie ma zadania oraz uprawnienia?

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jest Administrator systemu informatycznego nawet wskazany w ustawie (ASI), z tego też powodu nie można wskazać na przypadki, w których należy go powołać. ASI jest zazwyczaj  dobrowolnie powoływany w dużych firmach, gdzie potrzebna jest osoba do nadzorowania nad całym systemem informatycznym pod kątem wiedzy praktycznej (tj. w jaki sposób zabezpieczyć serwery, jak zabezpieczyć systemy operacyjne, jak wprowadzić upoważnienia etc.). Pełni on rolę praktyczną, a nie teoretyczną (jak ABI).

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak ABI-ego, ASI nie trzeba powoływać. Wszystko zależy od twojej woli w tym zakresie. Bardzo rzadko jest on powoływany, tylko w dużych firmach, gdzie potrzebna jest osoba do zarządzania komputerami, serwerami etc. Jeśli jest to mała firma to nie ma takiej potrzeby, chyba że macie już informatyka, to mu można dać uprawnienia ASI.

Cytat

Nie jest Administrator systemu informatycznego nawet wskazany w ustawie (ASI)

Andrzej, jego funkcja jest wprost wskazana w rozporządzeniu do uodo .. więc swoją podstawę normatywną ma.

  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, tak jak inni piszą. Nie ma takiej potrzeby, aby powoływać ASI. Czasem tworzy się sztuczne stanowiska dla informatyków, którzy w ten sposób zajmują się upoważnieniami, loginami etc. W większości firm nie ma sensu powoływać ASI.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 weeks later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności