Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Ericson

Administrator systemu informatycznego - kiedy trzeba powołać?

Recommended Posts

Dzień dobry, kiedy trzeba powołać administratora systemu informatycznego? Czy jest on wymagany w jakiś przypadkach, czy po prostu tylko warto z niego skorzystać w określonych przypadkach? Jakie pełni on zadania w firmie, jakie ma zadania oraz uprawnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu

Nie jest Administrator systemu informatycznego nawet wskazany w ustawie (ASI), z tego też powodu nie można wskazać na przypadki, w których należy go powołać. ASI jest zazwyczaj  dobrowolnie powoływany w dużych firmach, gdzie potrzebna jest osoba do nadzorowania nad całym systemem informatycznym pod kątem wiedzy praktycznej (tj. w jaki sposób zabezpieczyć serwery, jak zabezpieczyć systemy operacyjne, jak wprowadzić upoważnienia etc.). Pełni on rolę praktyczną, a nie teoretyczną (jak ABI).

Udostępnij ten post


Link to postu

Tak jak ABI-ego, ASI nie trzeba powoływać. Wszystko zależy od twojej woli w tym zakresie. Bardzo rzadko jest on powoływany, tylko w dużych firmach, gdzie potrzebna jest osoba do zarządzania komputerami, serwerami etc. Jeśli jest to mała firma to nie ma takiej potrzeby, chyba że macie już informatyka, to mu można dać uprawnienia ASI.

Cytat

Nie jest Administrator systemu informatycznego nawet wskazany w ustawie (ASI)

Andrzej, jego funkcja jest wprost wskazana w rozporządzeniu do uodo .. więc swoją podstawę normatywną ma.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu

Dokładnie, tak jak inni piszą. Nie ma takiej potrzeby, aby powoływać ASI. Czasem tworzy się sztuczne stanowiska dla informatyków, którzy w ten sposób zajmują się upoważnieniami, loginami etc. W większości firm nie ma sensu powoływać ASI.

Udostępnij ten post


Link to postu

W mojej firmie przydałaby się właśnie osoba do zarządzania systemem informatycznym. Jakie uprawnienia i obowiązki ma w tym wypadku tak powołany ASI? Mógłby mi ktoś wskazać na przepisy?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×