Skocz do zawartości
Nemo

Dane klientów przetwarzane w programie, a obowiązek rejestracji zbioru danych osobowych

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie. Czy jeśli dane klientów są przetwarzane tylko w programie (zewnętrznym, należącym do innej firmy, który pomaga mi w rozliczeniu się z klientami oraz nadania przesyłek) to mam obowiązek zgłosić taki zbiór do GIODO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tak, masz taki obowiązek. To, że dane są w praktyce przetwarzane przez inny system informatyczny, to nie oznacza, że przestajesz być administratorem danych. Dane w systemie znalazły się z twojego powodu (bo ty chcesz zawrzeć umowę i się rozliczyć), a więc decydujesz o celach i środkach przetwarzania i w związku z tym jestem ADO. A więc tak, musić zarejestrować taki zbiór, a firmie która przetwarza te dane w internecie musić wręczyć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ten program jest podłączony do Internetu, a spółka ma dostęp do danych w nim przetwarzanych to jak najbardziej masz taki obowiązek, aby zgłosić ten zbiór do GIODO. Chociaż wiem, że w praktyce może być z tym bardzo trudno i tutaj nie ma co się na siłę męczyć z firmami, czasem lepiej odpuścić. W szczególności ,gdy przetwarzasz te dane w wielu programach, które są połączone internetowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

A moim zdaniem nie ma takiego obowiązku, a to z tego też powodu, że w tym wypadku dane są przetwarzane przez osoby, którym je udostępniamy, a nie przez nas. W związku z tym uważam, że nie trzeba zgłaszać takiego zbioru do GIODO, bo to nie my przetwarzamy w tym wypadku dane osobowe, a firma, którym je powierzamy i która dokonuje odpowiednich czynności na nich tj. rozliczenia, faktury etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×