Skocz do zawartości
Nemo

Dane klientów przetwarzane w programie, a obowiązek rejestracji zbioru danych osobowych

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie. Czy jeśli dane klientów są przetwarzane tylko w programie (zewnętrznym, należącym do innej firmy, który pomaga mi w rozliczeniu się z klientami oraz nadania przesyłek) to mam obowiązek zgłosić taki zbiór do GIODO?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, masz taki obowiązek. To, że dane są w praktyce przetwarzane przez inny system informatyczny, to nie oznacza, że przestajesz być administratorem danych. Dane w systemie znalazły się z twojego powodu (bo ty chcesz zawrzeć umowę i się rozliczyć), a więc decydujesz o celach i środkach przetwarzania i w związku z tym jestem ADO. A więc tak, musić zarejestrować taki zbiór, a firmie która przetwarza te dane w internecie musić wręczyć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ten program jest podłączony do Internetu, a spółka ma dostęp do danych w nim przetwarzanych to jak najbardziej masz taki obowiązek, aby zgłosić ten zbiór do GIODO. Chociaż wiem, że w praktyce może być z tym bardzo trudno i tutaj nie ma co się na siłę męczyć z firmami, czasem lepiej odpuścić. W szczególności ,gdy przetwarzasz te dane w wielu programach, które są połączone internetowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A moim zdaniem nie ma takiego obowiązku, a to z tego też powodu, że w tym wypadku dane są przetwarzane przez osoby, którym je udostępniamy, a nie przez nas. W związku z tym uważam, że nie trzeba zgłaszać takiego zbioru do GIODO, bo to nie my przetwarzamy w tym wypadku dane osobowe, a firma, którym je powierzamy i która dokonuje odpowiednich czynności na nich tj. rozliczenia, faktury etc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi