Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co myślicie o zewnętrznym IOD na zasadzie outsourcingu? Czy to się opłaca i czy na pewno taki inspektor ochrony danych jest w stanie, nie będąc na co dzień w firmie, ,,ogarnąć" wszystkie sprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu

Należy pamiętać, że IOD podlega bezpośrednio zarządowi/dyrekcji. Należy sprawdzić, czy taki IOD będący pracownikiem będzie obiektywny w trakcie kontroli. Podmiot zewnętrzny patrzy na daną firmę inaczej. Nie zna układów i dlatego może być bardziej obiektywny. Sprawdzając dokumentację raczej nie będzie się obawiał krytykować i dawać zalecenia. Z uwagi iż taki podmiot odpowiada przed ADO jest szansa, że będzie dostatecznie cisnął ADO aby wprowadzać zalecenia.

Poza tym przepisy się zmieniają. W tym roku np. zmieniło się blisko 200 ustaw i rozporządzeń. Podmiot zewnętrzny zwykle ma kilku pracowników, którzy na bieżąco analizują zmieniające się przepisy. Czy jeden pracownik w firmie byłby w stanie to robić? Tak, ale wtedy jest zatrudniony na pół etatu jako IOD i nie robi niczego innego. W przypadku podmiotów zewnętrznych kwota jaką się płaci jest niższa od wynagrodzenia dla pracownika. 

Udostępnij ten post


Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×