Skocz do zawartości
open

Punkt czerpania wody - zbiornik ppoż

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim.

Natknąłem się na temat w którym według strażaka zmieniły się przepisy (na moją korzyść) a ja nie potrafię znaleźć podstawy prawnej.

Otóż do obiektu został wybudowany zbiornik ppoż i podczas odbioru okazało się że przy punkcie czerpania wody już nie wymagany jest plac manewrowy 20x20.

Podobno gdzieś nie tak dawno się przepisy zmieniły.

Ja bazuje na przepisie:

Rozdział 6. Drogi pożarowe (Dz.U.2009.124.1030 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.)

g)    stanowiska czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

9.     Droga pożarowa powinna zapewniać przejazd bez cofania lub powinna być zakończona placem manewrowym o wymiarach 20 m x 20 m, względnie można przewidzieć inne rozwiązania umożliwiające zawrócenie pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10.

10. Dopuszcza się wykonanie odcinka drogi pożarowej o długości nie większej niż 15 m, z którego wyjazd jest możliwy jedynie przez cofanie pojazdu.

Przepis mówi że trzeba zapewnić również 9 i 10 a nie LUB, czy można to traktować jak LUB?

Czy jest na to podstawa prawna? Jak interpretować odpuszczenie przez straż tych 20x20?

Z poważaniem, Kamil.

Czyli 15m jest akceptowalne (było tam 15 m), można cofać i dlatego przedstawiciele PSP dopuścili stan rzeczy gdzie plac miał mniej niż 20x20?

Zdziwiły mnie ich konsultacje z wyższym stopniem i informacja dotycząca, iż z początkiem roku zmieniły się przepisy i dlatego wydadzą pozytywną decyzję.

Wolę rozumieć taką sytuację, gdyż ten temat jeszcze będę przerabiał ok 10 razu.

I wcale nie boję się strażaków i nie proszę o ich pozytywną decyzję, gdyż przy spełnionych przepisach sami wiedzą że nie mają nic do gadania.

Dziękuję i pozdrawiam. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się