Skocz do zawartości
annadill

Dokumenty medyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Czy bhpowiec może nie uznać wypadku bo przyniosłam dokumenty od prywatnego lekarza stwierdzające uraz?. I

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Do podstawowych zadań służby bhp należy m.in. prowadzenie prac związanych z badaniem przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy). Po przez powyższe stwierdzenie należy rozumieć, iż pracownik służby bhp jest zobowiązany na rzecz pracodawcy sporządzić dokumentację powypadkową związaną z wypadkiem przy pracy na podstawie zeznań- Pańskich oraz świadków zdarzenia wypadkowego. Do ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku komisja powypadkowa może  posłużyć się również  dodatkowymi źródłami informacyjnych (w tym dokumentacją lekarską). Niestety nie uznanie wypadku przy pracy, w związku z niezaakceptowanie dokumentacji lekarskiej jest niewłaściwe, ponieważ aby wypadek był zdarzeniem wypadkowym związanym pracą wystarczy aby zostały spełnione 4 warunki;

1- sytuacja nagła;

2- wywołana przyczyną zewnętrzną;

3- mająca związek z pracą;

4- powodująca uraz.

Ustawodawca nie określa jak "duży/poważny" ma być uraz, aby uznać to jako wypadek przy pracy, zaznacza tylko że zdarzenie to musi powodować URAZ, nie określa nawet czy osoba poszkodowana musi się zgłosić do lekarza, a tym bardziej do lekarza specjalisty/ prywatnie czy na kasę chorych. W związku z tym, na podstawie przepisów prawnych, bhp-owiec nie ma takiej "mocy", aby na podstawie tego iż zostały przez Państwa dostarczone dokumenty z prywatnych wizyt lekarskich, stwierdzić iż zdarzenie wypadkowe nie jest wypadkiem przy pracy. Stwierdzenia takiego może dokonać tylko jeśli cztery z powyższych warunków nie zostały spełnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma takiej opcji. Nie ma tutaj znaczenia czy dokumenty pochodzą od lekarza prywatnie czy od lekarza na fundusz. Są to dokumenty od lekarza. I zarówno te i te są wazne. Jeśli jednak uznają się, ze są sfałszowane to dochodzenie nie bedzie prowadzone w Twoim kierunku. Ale w kierunku lekarza, który takie dokumenty wystawił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×