Skocz do zawartości
Groom

Zabezpieczenie danych osobowych

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób zabezpieczacie dane osobowe w firmie? Chciałbym poznać najbardziej popularne techniki w tym zakresie. U nas stosujemy macierze dyskowe, serwer internetowy ma możliwość przywrócenia kopii danych, dane papierowe są trzymane w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

U nas tylko przechowujemy papierowe dokumenty pod kluczem oraz stosujemy hasła do systemu/programów, za pomocą których przetwarzamy dane osobowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

My stosujemy szereg zabezpieczeń, który jasno opisaliśmy w instrukcji zarządzania systemem informatycznym.

Po pierwsze, wszelkie dokumenty papierowe na których są dane osobowe przechowujemy w szafach, które są zamknięte na klucz. Odpowiednią politykę kluczy (ich wydawania) także mamy ustaloną.

Po drugie, stosujemy gaśnice, gniazda ups - które mają chronić przed pożarem i nagłym wyłączeniem prądu

Po trzecie, zmieniamy hasła w systemach informatycznych i aktualizujemy oprogramowanie antywirusowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

U nas stosowane są proste środki tj. zabezpieczenie serwerów i komputerów za pomocą oprogramowania antywirusowego, sprzętowy firewall, zmiana haseł. Oprócz tego dokumenty papierowe trzymamy za zamkniętymi drzwiami. Ważna jest też polityka upoważniania osób do tego, aby mogli korzystać z określonego zbioru danych. Dostęp do pomieszczeń z określonymi zbiorami danych mają tylko wskazane osoby w ewidencji, w ten sposób udaje się utrzymywać ład i porządek, a w razie czego wiadomo kto będzie ponosił odpowiedzialność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

My jakoś szczególnie nie kombinowaliśmy, wszystkie dane osobowe zabezpieczyliśmy teoretycznie w szafach. Do tego mianowaliśmy osobę odpowiedzialną za prowadzenie ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych i wydawaniem kluczy do tych szaf. W wersji elektronicznej nie przetwarzamy danych osobowych, co było dla nas nie lada udogodnieniem, bo słyszałem, że sporo z tym problemów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

W instrukcji zarządzania systemem informatycznym będziesz musiał wszystko ładnie wskazać za rozporządzeniem tj. możliwość odnotowania wprowadzenia danych osobowych, posiadanie back up-ów danych osobowych, zmiana haseł w kompach (w aplikacji i systemie), antywirus, polityka zarządzania danymi osobowymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

My mamy w sumie rozwinięte po prostu rozporządzenie w tym zakresie (te wszystkie podpunkty, które zostały w nim wskazane) tj:

- przeglądy i konserwacje (antywirus, osoba odpowiedzialna za przeglądanie sprzętu co jakiś czas etc)

- rozszerzone postanowienia na temat odnotowywania dostępu do systemu

- środki kryptograficznej ochrony komputera przenośnego

- środki ochrony przed wirusami

- procedura i miejsce przechowywanie kopii zapasowych

- procedura rozpoczęcia i zawieszenia pracy w systemi

- hasła w systemie

- procedura nadawania uprawnień

Więc trochę tego mamy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

William - nie przesadzacie? :D Wszystkich obowiązków nie da się spełnić i każdy Ci o tym powie :P Spróbuj odnotować w excellu, czy też wordzie kto wprowadził dane do systemu. My po prostu mamy hasła w aplikacjach (tak wiem, kto ma dostęp do jakich plików - ale już kto tam co wprowadził to nie wiemy jak tego zrobić, a na specjalne programy nie będziemy wydawać fortuny) + hasła w systemie, antywirus, firewall jako oprogramowanie, kopiujemy dane z dysków na jeden dysk zewnętrzny całościowo + ewidencja uprawnionych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dane na papierze trzymamy w szafie zamykanej na klucz, dodatkowo kontrolujemy kto ma dostęp do tego klucza ( to tylko 3 osoby, muszą wpisywać się na listę gdy z niego korzystają). Hasła w systemie, zmieniamy również te hasła co 30 dni, co prawda jest z tym trochę zamieszania ale wolimy dmuchać na zimne. Pracownicy przyzwyczaili się również do tego, że dane hasło obowiązuję tylko przez miesiąc. Żeby, nie komplikować staramy się, żeby hasła były w pewnym schemacie. Standardowo antywirus i firewall, dodatkowo wszystkie dane kopiujemy na dysk zewnętrzny, który również jest dostępny tylko dla upoważnionych osób. Tak to wygląda u mnie w firmie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×