Skocz do zawartości
Hot Dog

Inspektor PPOŻ a specjalista PPOŻ, jaka jest różnica?

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

W Ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, pojawiają się kwestie związane z wymaganiami stawianymi przed osobą odpowiedzialną za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej:

Art. 4.

1. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany […]

2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a—5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego — inżyniera pożarnictwa.

2b. Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego — technika pożarnictwa.

Inspektor Ppoż. uprawniony jest wyłącznie do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które odnoszą się do obowiązków władającego budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
Specjalista Ppoż. posiada kwalifikacje rozszerzone o możliwość wykonywania czynności obejmujących również inne obszary organizacji ochrony przeciwpożarowej np. organizację ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy, powiatu czy województwa.

Edytowane przez malwina777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Różnice między inspektorem, a specjalistą tkwią w zakresie obowiązków i uprawnień. Inspektor może wykonywać tylko czynności z obszaru ochrony przeciwpożarowej, które odnoszą się do obowiązków rządcy danego obiektu. Specjalista natomiast charakteryzuje się rozszerzonymi kwalifikacjami - może także wykonywać czynności, związane z innymi obszarami organizacji ochrony przeciwpożarowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...