Skocz do zawartości

BHPowiec

Członkowie
 • Liczba zawartości

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Nie wyróżnia się

O BHPowiec

 • Tytuł
  Nowicjusz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Dzień dobry, czy w przypadku, gdy rekrutuję nowych pracowników, to muszę zamieszczać w moim ogłoszeniu o pracę klauzulę, która stanowi, że kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Oprócz tego muszę poinformować kandydatów o innych rzeczach? Pozdrawiam
 2. A komu udostępnił te dane? Ostatnio była głośna sprawa, że komornicy wyłudzali masowo dane z systemu Ogniowo (chyba tak się on nazywa), głównie aby uzyskać PESEL.
 3. Poszukaj kursów, szkoleń, które zajmują już mniej czasu, a mogą być przydatne dla twojego pracodawcy. Jedno szkolenie w roku może tylko w pozytywny sposób wpłynąć na twoją pracę i rozwój zawodowy. Jeśli już coś załatwisz, to najlepiej spisz z pracodawcą umowę o szkolenie, wtedy będziesz miał więcej wolnego/czasu na naukę i płatny urlop. W przypadku braku zgody pracodawcy też masz określone uprawnienia, ale to bym musiał przypomnieć sobie dokładnie jakie.
 4. Pracodawca może wprowadzić taką klazulę, aczkolwiek możesz próbować ją negocjować. Art. 101 KP określa zakres takiej klauzuli tj: "W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)." Czy zakaz konkurencji też został zawarty w tej umowie, czy tylko obowiązek informacji o podjęciu innego zatrudnienia?
 5. Najlepiej starać się ograniczyć hałas w miejscu pracy. Jeśli tego nie uda się zrobić, to nie będziesz mógł zatrudniać pracowników dłużej niż 8 godzin tj. w nadgodzinach, albo też równoważonym czasie pracy. Niestety, ale gdy jest większe natężenie, to przepisy nie precyzują przez jaki czas może pracować pracownik. Ale maksymalne natężenie (szczytowe) to i tak 135, a średnie tygodniowe maksymalne to 85.
 6. Nie dajcie sobie wmówić, że potrzebujecie zgody pracodawcy, czy też skorzystanie z tego urlopu będzie podstawą do wyrzucenia Was z pracy .. to tak nie działa! Po prostu wskazujecie przez telefon, że dzisiaj Was nie będzie i tyle .. Są pewne wyjątki, ale bardzo rzadkie, gdyby w ten sposób zakład pracy nie mógł funkcjonować prawidłowo.
 7. To rozporządzenie jest już uchylone poprzez nową ustawę o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Według niego ma być wydane nowe rozporządzenie ministra oświaty, na temat m.in. liczy dzieci, które mają być pod opieką jedno nauczyciela. Jednak do tej pory nie widziałem tego rozporządzenia, jeśli ktoś ma na ten temat jakieś informacje, to proszę o ich podanie.
 8. Może zamknąć tylko obiekt użyteczności publicznej tj. urzędy, szkoły, restauracje, biura, sklepy etc. Nie potrzebuje konsultować tej decyzji z innymi organami, gdy jest zagrożenie dla życia i zdrowia.
 9. Dzień dobry, czy można skorzystać z urlopu na pół dnia? np: pracować tylko 4 godziny, a na następne 4 skorzystać z urlopu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 10. Kontrolę przeprowadzi, albo kuratorium (ono raczej nie będzie sprawdzać szkoleń bhp, a to czy w szkole są odpowiednie warunki dla dzieci), albo też Państwowa Inspekcja Pracy (która sama z siebie do szkoły nie zagląda), więc de facto jak przeprowadzisz szkolenie kilka tygodniu później, od dnia zatrudnienia to nic w tym czasie nie powinno się dziać. Aczkolwiek w przypadku wypadku mogą być problemy, gdy idzie o wytłumaczenie się z nieprzestrzegania zasad bhp. Wtedy na szkołę może być nałożona kara od 1 tys. do 30 tys. zł, zgodnie z KP.
 11. W mieszkaniu nie mam nawet 23 stopni, a co dopiero w dużym budynku W takim wypadku szkoła by była non-stop zamknięta. 18 stopni to racjonalne rozwiązanie, gdyż do tej temperatury można normalnie funckjonować i nie stwarza to żadnego dyskomfortu.
 12. Możesz próbować przekonać pracodawcę, aby zmienił zakaz palenia na terenie całego zakładu pracy, na zakaz palenia w pomieszczeniach w zakładzie pracy. Jednakże i tak i tak, to w tym wypadku możesz tylko negocjować z pracodawcą. Masz przerwę 15 minut, to nie będzie problemu, aby w tym wypadku wyjść poza teren i zapalić?
 13. Jeśli ma być to drabina tylko i wyłącznie do lekkich przedmiotów, albo też dla samych ludzi to wystarczy aluminiowa, która jest tańsza. Stalowej do wchodzenia/schodzenia nie potrzebujesz.
 14. Akurat odzież ochronna to w przypadku zatrudniania sprzątaczek najmniejszy problem, znacznie poważniejszym problemem jest zatrudnianie ich na podstawie umowy o dzieło, aby ominąć obowiązek płacenia składek zdrowotnych. Czasem nawet pomimo umowy zlecenie te składki nie są opłacane.
 15. Póki ustawodawca nie ureguluje tej kwestii, to nie widzę przeciwskazań, które monitorowałyby wizerunek osób w łazience (nie w kabinach, a w pozostałej cześci pomieszczeń), które wskażą kto kradnie mydło, papier etc. W ten sposób będziesz miał podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z drugiej strony mogą Cię oskarżyć o przetwarzanie ich danych (tj. wizerunku) bez ich zgody, lub też naruszenie dobra osobistego w postaci prywatności - ciężko będzie te powództwa przeprowadzić, tym bardziej, że pracownicy musieliby iść z nimi specjalnie do sądu. Ja nie widzę prze
×
×
 • Dodaj nową pozycję...