Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
ArturBejm

Koszt ustanowienia ABI-ego

8 postów w tym temacie

Dzień Dobry, chciałbym się zorientować jaki jest mniej więcej koszt ustanowienia ABI-ego oraz sposób rozliczenia z nim. Z pewnością informacje na ten temat mogłyby nie lada pomóc, gdy idzie o wyznaczenie odpowiedniej stawki. W tym temacie w ogóle nie jestem zorientowany, a nie mam pojęcia jakie mogą być wyznaczone stawki w tym zakresie. Z tego też powodu proszę o pomoc. Myślę, że stawki większe niż 200 zł miesięcznie dla ABI-ego są za duże, bo co jest do roboty "na co dzień" z danymi osobowymi?

Ja rozliczałem się w ten sposób, że płaciłem za dokumentację (600zł), przeszkolenie (100zł) oraz w razie, gdy coś się zmieni w firmie to mogę skorzystać z audytu (w zależności od potrzebnego nakładu pracy 50-200zł). Na co dzień właśnie nie ma nic do roboty, ważne jest to, aby przestrzegać to, co jest napisane w polityce bezpieczeństwa informacji, upoważnieniach oraz instrukcji zarządzania. Z tym są największe problemy, aby to w ogóle przestrzegać

Ja nie mam ABI-ego, bo te czynności można spokojnie wykonywać samemu. Jeśli nie przetwarzasz wielu danych, nie masz dużej firmy to nie myśl o tym. Urzędnicy nawet nie chcą uprzykrzać życia przedsiębiorcą w tym zakresie, chyba że działają wyraźnie na szkodę klienta. Wtedy to wkraczają w grę, ale zazwyczaj dopiero na wniosek. Niestety, ale bardzo często firmy naciągają przedsiębiorców w tym zakresie .. Niech ktoś Ci opracuje odpowiednią dokumentację, wytłumaczy w jaki sposób przetwarzać dane, a dalej powinieneś sobie już poradzić sam

Darek, jeśli nie masz pojęcia na temat danych osobowych, to uwierz mi, że jesteś wyrządzić sobie i innym wiele szkody. Poczytaj o transmisji z kamer monitoringu w Polsce na rosyjskich serwisach internetowych z powodu złych zabezpieczeń, podobnie upadających firmach z powodu niezmieniania haseł po rozstaniu się z pracownikami (vide. jedna z firm zajmujących się pozycjonowaniem). Dlatego jeśli nie chcesz zatrudnić ABI, to przynajmniej ustal jakiegoś pełnomocnika, który wyjaśni Ci podstawy w tym zakresie. U nas w firmie (pracuje około 20 osób) jest ustanowiony ABI, z tego co wiem to rozliczenie z nim następuje każdego miesiąca w kwotach rzędem 50-200zł, w zależności od poczynionych działań.

1 osoba lubi to

Nie ma co oszczędzać na wszystkim .. A potem się dziwimy, że wszystko wokół nas funkcjonuje źle i wygląda okropnie .. Ustanowienie ABI u nas kosztuje około 1000 zł na rok. Są to koszta związane z stworzeniem odpowiedniej dokumentacji, zmianami w niej, prowadzenie ewidencji osób upoważnionych, audyt od czasu do czasu (przy jakiś zmianach) i doraźna pomoc. Moim zdaniem jak najbardziej warto powołać ABI, bo inaczej można się utopić w gąszczu przepisów, a kontrole w niektórych firmach by się przydały, które dosłownie wylewają dane klientów gdziekolwiek!

U nas to wychodzi około 100-200zł/miesięcznie, trochę papierologi jest, bo wiele osób przewija się przez naszą firmę (czy to jako stażyści/czy to praktykanci). Ponadto mamy dostęp do wielu danych, często wrażliwych, co trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Sami byśmy tego nie ogarnęli, dlatego lepiej jest po prostu powierzyć wszystkie zadania ABI, który w naszym imieniu dopełni wszelkich formalności.

U nas w firmie jeden pracownik został mianowanym ABI i dostaje z tego tytułu dodatek funkcyjny + 150zł/miesięcznie. Roboty w sumie nie ma wiele przy tym, tylko musi nadzorować czy każdy zgodnie z prawem przetwarza dane osobowe (jest upoważniony, czy papiery nie latają po całym biurze, czy są na odpowiednich miejscach, prowadzi listę upoważnionych etc.)

Podobnie u nas też jest to powierzone jednemu pracownikowi, który zajmuje się danymi. Nie wiem ile ma dodatku, ale wiele tego nie ma. Jednak jest z tego zadowolony i przez kilka lat pełni już wolę ABI-ego z powodzeniem. Kiedyś był obligatoryjnie, więc musiliśmy mieć w firmie jakiegoś, a teraz po prostu dla wygody tak zostało, jak było wcześniej. Zawsze to kilka kłopotów z głowy mniej.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0