Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

 1. Ostatni tydzień
 2. Wcześniej
 3. Rafał Wielgus

  Wypadek uraz kręgosłupa

  W tej sytuacji jest słowo przeciwko słowu - to trudny temat. Jeżeli są świadkowie, to pozew cywilny i powołać świadków. Jeżeli świadków nie ma to podejrzewam, że obdukcji lekarskiej też nie ma. Więc jeżeli nic nie ma , co wskazywałoby na obrażenia i wskazywałoby na winowajcę, to nic nie da się zrobić. Można by się jeszcze podratować protokołem z ustaleń przyczyn wypadku, czy zdarzenie zgłoszone było pracodawcy jako wypadek przy pracy? Więc jeżeli nawet tego nie ma - to naprawdę nic się nie da zrobić. Można zrobić jeszcze pozew do sadu, który umorzy postępowanie, ale w postępowaniu przygotowawczym, winowajca może się wystraszyć i może będzie chciał iść na ugodę w postaci zadość uczynienia finansowego.
 4. Witam Mam pytanie ostatnio miałem małe spięcie z nielubianym pracownikiem z powodu wypicia napoju owego pracownika nie pomogły tłumaczenia i z impetem zostałem uderzony odcinkiem lędźwiowym w szafę gdzie się przebieramy i skutkiem tego jest ogromny ból w kręgosłupie .+ 1 stopień uszkodzenia miednicy.I jak starać się o zadośćuczynienie skoro pracownik mówi,że on tego nie zrobił.
 5. Dokładnie z taką samą informacją się spotkałem i również zapewnił mnie o tym producent, od którego robiłem zamówienie na owe znaki - znaki.tdc.com
 6. Ja gaśnice samochodową i małą do domu co jakiś czas kupuję nową. Nie jest to duży jednorazowy wydatek. Co innego jak ktoś ma np. jakiś ośrodek i gaśnic kilkanaście - wtedy wymiana wszystkich pewnie byłaby droższa niż ich serwis. Ale z ciekawostek - znalazłem u ojca w garażu jakąś starą, pewnie miała 10 jak nie więcej lat i działała jak należy! Fakt, że stała w chłodnym miejscu, nie wstrząsana ani nic - ale potwierdza to fakt, że gaśnice żyją długo i są mało awaryjne.
 7. Również miałem wypadek podczas tzw czasu prywatnego i normalnie został potraktowany jako wypadek przy pracy. Myślę, że to czy idziesz na papierosa czy do toalety czy wyciągasz segregator z górnej półki nie ma znaczenia.
 8. Frodo1988

  Co mi daje szkoła policealna BHP?

  Żadna szkoła o profilu bhp nie jest potrzebna. Dzisiaj wystarczy kurs z zakresu bhp.
 9. Frodo1988

  Wykształcenie BHP

  Doświadczenie jest ważne i chyba nawet ważniejsze od suchej wiedzy. _________________________________________________ http://szkoleniebhp.com.pl/oferta/szkolenia-bhp/
 10. Dorota garstka

  kwalifikacja urazu

  Proszę mieć również na uwadze, że owa sytuacja nadmiernego stresu powstała podczas interwencji, zgodnie z orzecznictwem sądu (Wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 22 lutego 2000 r. – III Aua 864/99, OSA 2001/10/37) może zostać uznana jako przyczyna zewnętrzna, jeśli zostaje spełniony warunek iż dana okoliczność była nietypowa i nadmierna dla tego rodzaju czynności, przy czym - moim zdaniem- obie z tych cech zostają poddane subiektywnej ocenie.
 11. Dorota garstka

  kwalifikacja urazu

  Zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek przy pracy ponieważ zostały spełnione cztery czynniki kwalifikujące dane zdarzenie do zdarzenia wypadkowego związanego z procesem pracy, Zgodnie z art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadkiem przy pracy nazywamy zdarzenie które jest nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powoduje uraz lub śmierć oraz ma związek z pracą. W Pańskim zdarzeniu sprawa wygląda następująco: 1) zdarzenie nagłe, przez co należy rozumieć czas zmiany roboczej; 2) związek z pracą- pełnił Pan służbę, do zdarzenia doszło podczas wykonywania czynności zawodowych (interwencja); 3) powodujące uraz lub śmierć- należy przez to rozumieć szkodę na osobie, czyli uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, śmierć (...), w Pana przypadku mamy tutaj problemy chorobowe związane z przeciążeniem układu nerwowego. Ustawodawca nie określa że uraz ma być fizyczny....poza tym uraz psychiczny (nerwica, stres pourazowy) moim zdaniem uszkadza nerwy, których splot stanowi część tkanki łącznej właściwej obwodowego układu nerwowego, zatem warunek w zapisie definiujący uraz został spełniony 4) przyczyna zewnętrzna- która jest definiowana jako każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego. W opisanej sytuacji przyczyną zewnętrzną będzie stres psychiczny spowodowany nieoczekiwanym agresywnym zachowaniem uczestników interwencji, czyli agresja słowna/psychiczna kierowana w Pańskim kierunku.
 12. Jestem policjantem i nie wiem czy dane zdarzenie można uznać za wypadek i czy składać zawiadomienie o wypadku. A mianowicie podczas pełnienia służby na jednej z interwencji zostałem wielokrotnie obrażony, zostało naruszone moje dobre imię i w związku z tym przybywałem na zwolnieniu lekarskim gdyż doznałem urazu psychicznego ( zaburzeń stresowo pourazowych i nerwicy). Z tąd moje pytanie czy zaburzenia stresowo pourazowe i nerwice będzie mozna uznać za uraz gdyz definicja urazu brzmi przez uraz należy rozumieć uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego. Jeśli tak na podstawie czego ewetualnie argumentować ten uraz gdyz psycholog twierdzi ze doszło do wypadku w służbie. i Jaka wtedy była by przyczyna zewnętrzna
 13. Witam, Jestem architektem i mam problem z zakwalifikowaniem budynku do odpowiedniej klasy odporności pożarowej. Może tutaj znajdę odpowiedz. budynek jest w zabudowie pierzejowej wysokosc 12,62m posiada 3 kondygnacje naziemne+ poddasze użytkowe w parterze usługi na pierwszej kondygnacji lokal mieszkalny na drugiej kondygnacji lokal mieszkalny ( usługi i dwa mieszkania) budynek ma 7,5 na 9 m Proszę o pomoc. Pozdrawiam
 14. Dorota garstka

  Dokumenty medyczne

  Do podstawowych zadań służby bhp należy m.in. prowadzenie prac związanych z badaniem przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy). Po przez powyższe stwierdzenie należy rozumieć, iż pracownik służby bhp jest zobowiązany na rzecz pracodawcy sporządzić dokumentację powypadkową związaną z wypadkiem przy pracy na podstawie zeznań- Pańskich oraz świadków zdarzenia wypadkowego. Do ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku komisja powypadkowa może posłużyć się również dodatkowymi źródłami informacyjnych (w tym dokumentacją lekarską). Niestety nie uznanie wypadku przy pracy, w związku z niezaakceptowanie dokumentacji lekarskiej jest niewłaściwe, ponieważ aby wypadek był zdarzeniem wypadkowym związanym pracą wystarczy aby zostały spełnione 4 warunki; 1- sytuacja nagła; 2- wywołana przyczyną zewnętrzną; 3- mająca związek z pracą; 4- powodująca uraz. Ustawodawca nie określa jak "duży/poważny" ma być uraz, aby uznać to jako wypadek przy pracy, zaznacza tylko że zdarzenie to musi powodować URAZ, nie określa nawet czy osoba poszkodowana musi się zgłosić do lekarza, a tym bardziej do lekarza specjalisty/ prywatnie czy na kasę chorych. W związku z tym, na podstawie przepisów prawnych, bhp-owiec nie ma takiej "mocy", aby na podstawie tego iż zostały przez Państwa dostarczone dokumenty z prywatnych wizyt lekarskich, stwierdzić iż zdarzenie wypadkowe nie jest wypadkiem przy pracy. Stwierdzenia takiego może dokonać tylko jeśli cztery z powyższych warunków nie zostały spełnione.
 15. Czy bhpowiec może nie uznać wypadku bo przyniosłam dokumenty od prywatnego lekarza stwierdzające uraz?. I
 16. katarzyna.kom

  szkolenia pracodawców

  Witam, Interesuje mnie temat szkoleń pracodawców: 1. Szkolenia pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy 2. Szkolenie okresowe dla pracodawców. Czy bhpowiec pracujący u takiego pracodawcy może przeprowadzić ww. szkolenia czy musi to być przeprowadzone w inny sposób? Pkt. pierwszy dotyczy sytuacji, w której pracodawca ma też inną firmę, w której spełnia wymagania dotyczące ilości pracowników i mógłby sam pełnić funkcję bhpowca. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 17. parsi

  Produkcja w domu a wymagania sanepidu

  Nie każdy wie, że od 2018 roku przepisy się zmieniły. Teraz do 1050 zł można prowadzić działalność nierejestrowaną: http://www.niepoddawajsie.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/ , nie mniej nadal trzeba zdobyć pozwolenie sanepidu na produkcję w domu. Jest to możliwe :)
 18. Mam pytanie do specjalistów od stolarki i przepisów przeciwpożarowych. Czy drzwi dwuskrzydłowe przeciwpożarowe - muszą być wyposażone w urządzenia samoczynnie zamykające ( np. samozamykacze ) - rozumiem że skrzydło bierne musi być wyposażone w taki samozamykacz - ale czy istnieje jakieś odstępstwo od tego ? spotkałem się z różną praktyką i różnymi opiniami .
 19. Witam, Mam pytanie w sprawie oddymiania pasaży w centrach handlowych. Pracujemy nad koncepcją przebudowy części parteru w obiekcie handlowym dwukondygnacyjnym. Parter stanowi odrębną strefę pożarową (piętro kolejną, klatki schodowe również odrębną strefę). Projekt przewiduje rozbudowę parteru w celu powiększenia pow. handlowej. Część pom. jednak nie wynjmowana przed inwestora i stanowią one lokale handlowe zamykane roletami. Pojawia nam się problem nie tylko oddymiania (brak atrium!, nad całym stropem piętro) ale również oddzielenia ścian od pasażu. Wszystkie lokale (około 8) zamykane są za pomocą rolet. Jakie są możliwości spełnienia wymogów ppoż?
 20. Witam. Jestem studentką drugiego roku bhp. W tym roku muszę odbyć praktyki, ale nie wiem gdzie. Chciałabym się dowiedzieć gdzie dokładnie mogę takie odbyć i w jakim miejscu byłoby najlepiej. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 21. DaKa

  szkolenia iso 27001

  Polecam firmę OBAC, z Gliwic - bliżej chyba nie ma lepszej jednostki certyfikującej - więcej o szkoleniach ISO znajdziesz na stronie: http://obac.com.pl/aktualnosci/szkolenia-iso Jeśli masz na co dzień do czynienia z tematyką jakości myślę, że warto. p.s. po szkoleniu test oraz możliwość uzyskania certyfikatu. ;-)
 22. Alicja Morawska

  Studia podyplomowe BHP

  Dzień dobry Przychodzę do Was dzisiaj z konkretnym pytaniem. To forum dla fachowców, więc na pewno dobrze trafiłam Zmieniam branżę zawodową, po głowie od dawna chodzi mi właśnie praca jako bhp-owiec. Napiszcie proszę jakie studia najlepiej skończyć, żeby zacząć pracę w tym zawodzie? Myślę o studiach podyplomowych ( bo jestem już dawno po studiach I i II stopnia) http://www.ckp-lodz.pl/studia/60/Łódź/content/bezpieczeństwo-i-higiena-pracy? Od jakiegoś czasu czytam o bhp, jakąś wiedzę ( małą) ale mam. Czy warto robić kolejne studia? Czy może po prostu skończyć kursy, szkolenia, zdobyć odpowiednie certyfikaty?
 23. Bramy garażowe można otworzyć tylko za pomoca pilota. Przyciski na centralce obok wjazdów są wyłączone. A jak wygląda sprawa z zamknięciem drzwi nie od strony garażu a do garażu od strony windy? Z garażu do windy jest normalna klamka i można wejść nie korzystając z klucza natomiast, Z windy aby się dostać do garażu trzeba by otworzyć drzwi kluczem?
 24. Rafał Wielgus

  IBP - pytania

  1. Można użyć oznakowania dla hydrantu: https://www.bhpex.pl/sklep/tablica-orientacyjna-dla-hydrantu-jb001bppn/ 2. Przypisy nie wymagają. Ustawa natomiast określa zadania dla Inspektora ochrony przeciwpożarowej. 3. Oba 4. Należy podać substancje palne chociażby do obliczenia obciążenia ogniowego.
 25. Wszystko zależy, którędy prowadzą drogi ewakuacyjne, o tym właśnie mówią przepisy. Jeżeli drogi ewakuacyjne prowadzą przez bramy wjazdowe otwierane od wewnątrz, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zamykać drzwi do klatek od strony garaży.
 26. W mojej ocenie protokół zawiera błędy formalne. Jako przyczyna zewnętrzna podana została "nieuwaga poszkodowanego". Czynniki psychofizyczne nie wchodzą w zakres czynników zewnętrznych. W tym przypadku czynnikiem zewnętrznym jest uderzenie o podłoże i koniec kropka. Przecież nieuwaga nie spowodowała urazu, tylko spowodowała upadek, a sam upadek nie mieści się w definicji wypadku.
 27. Policjant zjechał do Komendy aby rozliczyć się z służby. Gdy wysiadł z radiowozu wyjął z niego swoje rzeczy osobiste i służbowe takie alko sensor czy promiler. Idąc z rzeczami do Komendy poślizgnął się i się przewrócił wraz z rzeczami które niósł. Okazało się że doszło do urazu stawu skokowego i innych obrażeń. Komisja powypadkowa w protokole wpisała jako przyczynę zewnętrzną poślizgnięcie się i upadek na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni, nieuwaga poszkodowanego. Policjant złożył uwagi do protokołu nie zgadzając się ze stwierdzeniem przyczyny zew. „nieuwaga poszkodowanego”. Jak twierdzi nieuwaga poszkodowanego jest stwierdzaniem nie prawdziwym, gdyż niosąc w rękach wiele przedmiotów starał się iść uważnie. Miał zajęte ręce, przedmioty trzymane w rękach mogły mu przesłonić stan nawierzchni. Za główna przyczynę wypadku uważam zaśnieżenie i oblodzenie nawierzchni oraz jej zły stan. Będąc członkiem komisji powypadkowej muszę się ustosunkować do uwag, komisja nie zmienia zdania i nadal pozostaje przy stanowisku, że przyczyną zew. była także nieuwaga poszkodowanego, gdyż poszkodowany sam przysłonił sobie nawierzchnie i nie musiał zabierać na raz całego sprzętu tylko na dwa razy lub mógł podjechać radiowozem pod budynek komendy aby wyjąć rzeczy. Jak napisać uzasadnienie do w/w sprawy będąc członkiem komisji powypadkowej.
 1. Załaduj więcej aktywności
×