informatyka@bhpex.pl

68 411 40 50

Serwis

Systemy ochrony|Inteligentny dom|Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online zakłada ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Nowe przepisy ściśle określają, do kiedy na rynku będą dostępne zwykłe kasy fiskalne:

  • 31 sierpnia 2019 roku – kasy fiskalne z zapisem papierowym.
  • 31 grudnia 2022 – kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (nie mylić z kasą fiskalną online).

 

Kiedy należy przejść na kasy fiskalne online?

1 styczeń 2020

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online dotyczy podmiotów świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a talże podmiotów sprzedających benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

1 lipiec 2020

Kolejna grupa przedsiębiorców, która od 1 lipca 2020 roku zobowiązana będzie do rejestracji sprzedaży na kasie online to firmy świadczące stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

1 styczeń 2021

Ostatnim zdefiniowanym ustawowo okresem przejściowym jest styczeń 2021 roku. Do tego czasu grupa przedsiębiorców mających obowiązek kas online rozszerzy się o świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

1 styczeń 2023

Od roku 1 stycznia 2023 wszystkie grupy przedsiębiorców mające obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie, będą musiały posiadać kasę fiskalną online.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne, które od 1993 roku są stosowane do prowadzenia ewidencji sprzedaży detalicznej to tzw. kasy z papierową kopią paragonów, czyli kasy dwurolkowe. Wraz z rozwojem technologii wprowadzono kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów. W tych kasach paragon wydawany jest klientowi, a kopię paragonu przechowuje nośnik elektroniczny – najczęściej karta SD.

Kasy fiskalne online tym różnią się od poprzedników, że informacje o wystawianych paragonach trafiają do Centralnego Repozytorium Kas. Nowe kasy dadzą organom skarbowym większą wiedzę o tym, jak wygląda sprzedaż każdego podatnika. Będzie to wiedza m.in. o liczbie i wartości transakcji w poszczególnych dniach, godzinach i branżach. Ministerstwo Finansów zyska nowe możliwości weryfikacji, czy podatnicy rzetelnie prowadzą ewidencję sprzedaży.