Prawnik
Prawnikiem jest osoba, która skończyła studnia prawnicze, nie więcej i nie mniej. Jest to zatem osoba, która zdobyła teoretyczną wiedzę z zakresu prawa na wybranej przez siebie uczelni wyższej (uniwersytecie), ale nie posiada tytułu radcy prawnego. Osoba taka może świadczyć outsourcing prawny, m.in. udzielać porad prawnych, sporządzać umowy lub opinie czy to w stosunku pracy czy w formie własnej działalności gospodarczej. Może również kontynuować naukę i kończąc trzy letnią aplikację uzyskać prawo wykonywania zawodu radcy prawnego. Prawnik Zielona Góra w ramach swoich usług nie może reprezentować swojego Klienta przed sądem.
Specjalista prawny
Kim zatem jest specjalista prawny w naszej kancelarii? To osoba, która specjalizuje się w poszczególnych obszarach działalności gospodarczej. Jest praktykiem z wieloletnim doświadczeniem. Osoba, która brała udział w audytach, szkoleniach i wdrożeniach. Na co dzień wspiera radcę prawnego w podejmowaniu decyzji. Nasi specjaliści to:
- Inspektor ochrony środowiska.
- Inspektor ochrony przeciwpożarowej.
- Inspektor ochrony danych.
- Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Inspektor bezpieczeństwa teleinformatycznego.
- Inspektor ochrony radiologicznej.
Radca prawny
Radca prawny to tytuł zawodowy przyznawany osobie, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku prawo oraz trzyletnią aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych, a następnie zdała egzamin radcowski przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie po złożeniu ślubowania uzyskała wpis na listę radców prawnych. Tytuł radcy prawnego znajduje się pod ochroną prawną i uprawnia do reprezentowania osób prawnych, fizycznych oraz jednostek organizacyjnych przed sądami, w każdego rodzaju sprawach (gospodarczych, własności intelektualnej, prawa nowych technologii , itd.). Na sali sądowej radcowie prawni noszą togi z niebieskim żabotem.
Każdy Klient naszej kancelarii, korzystający z usługi radcy prawnego chroniony jest wieloma zasadami określonymi między innymi w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego, z których wynikają prawa i obowiązki radcy prawnego, mające na celu ochronę Klienta. Jednym z najważniejszych jest obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej, który jest nieograniczony w czasie. Dodatkowo radca prawny musi np. zapewnić w swojej kancelarii prawnej odpowiednie środki techniczne i organizacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa informacji, takie jak: chroniące przed wyciekiem danych do Internetu, zabezpieczenia systemów i sieci informatycznych, serwerów, połączeń VPN czy zestawów do telekonferencji oraz telefonów komórkowych. Każdy pracownik kancelarii zobowiązany jest do zachowania w poufności wszelkich danych, a także odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów. Tajemnica zawodowa radcy prawnego jest na tyle poważnie chroniona, że ma on obowiązek odmowy udostępniania informacji o swoich klientach czy prowadzonych sprawach.
Zgodnie z kodeksem etyki, radca prawny nie również świadczyć usług pomocy prawnej innej osobie, gdyby mogło to spowodować negatywne skutki dla klienta, szczególnie konflikt interesów. Każdy radca prawny musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej. Wynika z tego, że poszkodowany Klient kancelarii może liczyć na uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że radca prawny podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach Okręgowej Izby Radców Prawnych, m.in. za nienależyte wykonywanie zawodu.
Nasza kancelaria prawna ubezpieczona jest na kwotę 1 milion złotych