Najważniejsze zasady dotyczące szkoleń w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej
Terminarz Szkoleń II półrocze 2024
Czy szkolenia przeciwpożarowe są obowiązkowe? Tak. Przeprowadzenie szkolenia dla pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Mówi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Najważniejsze są dwa ostatnie podpunkty. Wg nich obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie zasad postępowania w razie wystąpienia zagrożenia w miejscu pracy, ale także zapoznanie z nimi wszystkich pracowników.
Szkolenia należy dostosować do specyfiki zakładu pracy, ponieważ przepisy nie regulują tego w sposób jasny i jednoznaczny. Wskazują jedynie, że szkolenie dotyczące ochrony przeciwpożarowej przeprowadzane jest w ramach szkolenia BHP, a dokładniej w czasie instruktażu ogólnego. Zaleca się, aby szkolenia z ochrony przeciwpożarowej były przeprowadzane okresowo i dotyczyły nie tylko pracowników, ale także pracodawców.
Na koniec każdego rodzaju szkolenia ppoż Zielona Góra zostają wystawione zaświadczenia dokumentujące ukończenie szkolenia.
Rodzaje szkoleń przeciwpożarowych
- Szkolenie dla pracowników wyznaczonych do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników - Podczas prowadzonego szkolenia ppoż w części teoretycznej uczestnicy dowiadują się jakie przepisy regulują wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Poruszone zostają zagadnienia dotyczące zwalczania pożarów, użycia podręcznego sprzętu gaśniczego, a także systemów gaśniczych na stałe wpisanych w budynek.
- Praktyczne szkolenie z ochrony przeciwpożarowej z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego - instruktorzy uczą obsługi różnych typów gaśnic, hydrantów, koców ratowniczych i pozostałych elementów wyposażenia przeciwpożarowego. Przeprowadzane są symulacje, próbne alarmy i ewakuacje dla pracowników.
Podstawowy program szkoleń ppoż
- Aktualnie obowiązujące przepisy oraz instrukcje przeciwpożarowe,
- Przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów ze szczególnym uwzględnieniem zajmowanego stanowiska pracy,
- Zagrożenia pożarowe,
- Obsługa podręcznego sprzętu gaśniczego, w tym gaśnic, koców gaśniczych, itd.,
- Reguły alarmowania straży pożarnej w przypadku pożaru,
- Ogólne zasady postępowania na wypadek powstania pożaru, a także sposoby jego ograniczania i zwalczania,
- Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy,
- Zasady ewakuacji ludzi i rzeczy z budynku.
Szkolenia przeciwpożarowe Zielona Góra - formy szkoleń
- Szkolenie w formie instruktażu - forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie teoretycznej wiedzy i umiejętności dotyczących ochrony przeciwpożarowej i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami, a także zasadami bezpieczeństwa i ppoż.
- Zajęcia praktyczne - zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji. Zajęcia prowadzane są w terenie, w legalnie wyznaczonych pod tego typu szkolenia miejscach.
Szkolenie dla pracowników wyznaczonych do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników
- Pracownika wyznaczonego i odpowiadającego za ochronę ppoż warto wysłać dodatkowo na szkolenie z zakresu skutecznej ochrony przeciwpożarowej, ponieważ to właśnie on jest odpowiedzialny za podejmowanie działań z zakresu zwalczania zagrożenia pożarowego, a także wykonywanie ewakuacji.
- Osoba ta powinna regularnie uzupełniać oraz odświeżać wiedzę z zakresu ochrony ppoż. Ważne, aby ten pracownik umiał posłużyć się sprzętem gaśniczym i nie bał się zarządzać grupą.
Praktyczne szkolenie ppoż dla pracowników - ćwiczenia z gaszenia pożaru
Kto prowadzi szkolenie ppoż
Szkolenia ppoż a COVID-19
Ochrona przeciwpożarowa - aspekt prawny
- Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:
- przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
- wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
- zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
- zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;
- przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
- zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;
- ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
- Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym czynności, o których mowa w ust. 1, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 jednostki ochrony przeciwpożarowej pkt 1a–5 i 8, są obowiązane posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa albo tytuł zawodowy inżynier i dyplom ukończenia studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego wydany do dnia 30 września 2019 r. lub studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wydany po dniu 30 września 2019 r.
2b. Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 jednostki ochrony przeciwpożarowej pkt 1a–5 i 8, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe i uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technik pożarnictwa.
CENTRUM EDUKACYJNE BHPEX
- Wszystkie szkolenia bhp organizowane są przez Centrum Edukacyjne BHPEX w Zielonej Górze, zarejestrowane w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) prowadzonym przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie przepisów Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe pod numerem RSPO: 277094 jako Placówka Kształcenia Ustawicznego.
- Centrum Edukacyjne BHPEX zarejestrowane jest w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (WUP) w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS) pod numerem 2.08/00025/2021 na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych.
- Centrum Edukacyjne BHPEX wpisane zostało do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez wydział oświaty Urzędu Miasta Zielona Góra jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego na podstawie przepisów o systemie oświaty pod numerem DE-WO-V.4430.26.2020.KN