Najważniejsze zasady dotyczące szkoleń w dziedzinie pierwszej pomocy
Terminarz Szkoleń II półrocze 2024
Czy szkolenie z pierwszej pomocy jest obowiązkowe? Tak. Każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczenia w swoim zakładzie pracy osób odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy oraz przeszkolenia ich w tym zakresie. Mówi o tym nowelizacja Kodeksu Pracy (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r. nr 223, poz. 1460. Formalnie według prawa do spełnienia obowiązku wystarczy tylko szkolenie BHP, ponieważ zawierają się w nim treści dotyczące bezpieczeństwa, w tym pierwszej pomocy. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że pracownicy nie będą umieli zachować się w kryzysowej sytuacji, dlatego istnieje potrzeba powtarzania szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej Zielona Góra. Zajęcia praktyczne zwiększają prawdopodobieństwo odpowiedniego wykorzystania wiedzy w sytuacji wymagającej jej użycia.
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej to połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych. Kursy z pierwszej pomocy zwykle opierają się na standardach wskazanych w Wytycznych Resuscytacji 2021 i standardów BLS (Basic Life Support - światowy standard udzielania pierwszej pomocy). Na koniec szkolenia z udzielania pierwszej pomocy Zielona Góra wystawiane jest imienne zaświadczenie uczestnictwa.
Dla kogo szkolenie z pierwszej pomocy?
- dla osób wyznaczonych w firmie do udzielania pierwszej pomocy,
- osób indywidualnych zainteresowanych tematem pierwszej pomocy przedmedycznej,
- nauczycieli, opiekunów, wychowawców, osób odpowiedzialnych za zdrowie małoletnich.
Szkolenie pracowników wyznaczonych do udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej
Jakie szkolenie z pierwszej pomocy wybrać?
- Szkolenie pierwsza pomoc podstawowe - jest to kurs dla pracowników, którzy nie mają możliwości przeznaczyć wielu godzin na uczestnictwo w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy w czasie trwania zajęć uczą się prawidłowego wykonywania pozycji bocznej ustalonej, a także resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pracownicy w rozumieniu ogólnym uczą się postępować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
- Szkolenie pierwsza pomoc rozszerzone - wersja szkolenia dla wszystkich, którzy chcą być w pełni przygotowani do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy. Zawiera rozszerzone treści w tym nauka obsługi AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Szkolenie idealnie nadaje się dla pracowników zakładów o zwiększonym ryzyku wypadków. Rozszerzone szkolenie z udzielania pierwszej pomocy Zielona Góra kładzie nacisk nie tylko na teorię, ale przede wszystkim na praktykę.
Program szkolenia z pierwszej pomocy
- Podstawy prawne dotyczące udzielania pierwszej pomocy
- Łańcuch przeżycia
- Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
- Ocena stanu poszkodowanego i wezwanie pomocy
- Pozycja ustalona bezpieczna
- Resuscytacja krążeniowo - oddechowa (RKO)
- RKO z użyciem defibrylatora zewnętrznego AED
- Postępowanie w stanach zagrożenia życia i zdrowia:
- utrata przytomności,
- upadek z dużej wysokości,
- urazy nóg, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się,
- porażenie prądem, drgawki,
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia rytmu serca,
- nasilona duszność,
- nagły ostry ból brzucha,
- ostre i nasilone reakcje uczuleniowe,
- zatrucia środkami chemicznymi czy gazami,
- rozległe oparzenia,
- udar cieplny,
- wyziębienie organizmu,
- podtopienie lub utonięcie,
- Apteczka pierwszej pomocy.
- Wypadek komunikacyjny.
Szkolenie pierwsza pomoc a COVID-19
Pierwsza pomoc - podstawa prawna
- Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
- punkty pierwszej pomocy w wydziałach, w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;
- apteczki w poszczególnych wydziałach zakładu pracy.
- Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
- Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
- W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
- Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.
CENTRUM EDUKACYJNE BHPEX
- Wszystkie szkolenia bhp organizowane są przez Centrum Edukacyjne BHPEX w Zielonej Górze, zarejestrowane w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) prowadzonym przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie przepisów Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe pod numerem RSPO: 277094 jako Placówka Kształcenia Ustawicznego.
- Centrum Edukacyjne BHPEX zarejestrowane jest w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (WUP) w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS) pod numerem 2.08/00025/2021 na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych.
- Centrum Edukacyjne BHPEX wpisane zostało do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez wydział oświaty Urzędu Miasta Zielona Góra jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego na podstawie przepisów o systemie oświaty pod numerem DE-WO-V.4430.26.2020.KN